Blog Manifestosu!


1 Şubat 2012 Çarşamba

Bir önceki gün kendimi Amazon'daki alışveriş sepetime Nars ve Benefit'in benzer renklerdeki allıklarını atarken yakalayınca (Benefit neyse de, Nars'ın fiyatı neredeyse buradaki fiyatıyla aynı) ve dün akşam da Viva'nın tüketim ile ilgili yazısını okuyunca, artık kendime bir çeki düzen vermem gerektiğini fark ettim!

Evet, makyaj yapmak, bakımlı olmaya çalışmak, kremlerle, ojelerle kendimi şımartmak bana çok iyi geliyor; rahatlıkla itiraf edebilirim! Ama, bir yandan da, dünya -bence özellikle dışında tutulmaya çalıştığımız- bir ekonomik krizle boğuşurken, aynı renk allığı üç değişik markadan almaya ya da yüzün yalnızca belli bir bölgesini biraz daha düzgün gösteren bir ürüne 100 TL'ye yakın ücret ödemeye ne kadar gerek var, bilemiyorum. Bazılarımız için belki makyaj ürünleri vb. de gereksizdir; bana göre değil. Ama, sorumlu ve sürdürülebilir biçimde tüketmek lazım. Orası kesin! 

Makyaj bloglarını okumaya başladığımdan beri, normalde alacağımın iki katı ürün alıyorum, orası da kesin. Ama bu, blogların suçu değil. İnsanın kendini frenleme mekanizması olmalı en başta. Yine de, "tüketime dayalı" bir blogun yazarı olarak başta kendime, sonra da okuyan bu minik topluluğa bir yararım olması umuduyla manifestoma başlıyorum:

1- Bitmeden Alma! Eğer kullandığım ürün kötü değilse, bir biçimde ihtiyacı karşılıyorsa, içindeki bitmeden/bozulmadan yenisini/muadilini alma (NOT: Güzel bir indirim fırsatı yakalanırsa, alınabilir).

2- Araştırma Yap! Almayı düşündüğün ürünü bloglarda ve bakım/makyaj sitelerinde (mesela, Makeup Alley, ya da Pudra.Com) araştır, fiyat/sürdürülebilirlik karşılaştırması yap (bu fiyata bu ürünü hep alabilir miyim?) ve sonra da kullanım süresini düşünerek satın al.

3- İhtiyacım Var Mı? Makyaj/moda blogları çok albenili oluyor, orası kesin. Ama gördüğüm ve beğendiğim her ürüne ihtiyacım var mı... orası muallak! Sırf "güzelmiş" diye ürünü alma; çok aklında kaldıysa, bir yere not et, vakti gelince satın al (bunu yaparken Madde-2'ye göz atmayı unutma). Ayrıca, bloglardaki basın bültenlerine ve "ücretsiz gönderilen ürün yorumlarına" dikkat et... her zaman gerçeği yansıtmayabiliyorlar.

4- Moda Ürünlere Dikkat Et! Kullanıcılar arasında çok popüler olan bir ürün sana göre olmayabilir ya da senin ihtiyacını karşılamıyor olabilir. Sırf "herkeste var" diye ürün almayı düşünme.

5- Çöp Kutusu Yazıları Yaz! Biten ürünleri ve bu ürünlerle ilgili yorumlarını bloga yaz. Böylece ürün hakkında en gerçekçi bilgileri aktarmış olursun. Ayrıca da bu yazılar seni, ürün bitirmeye ve bitmeden yenisini almamaya teşvik eder...

6- Ürün İçeriğine Bak! Bazen çok iyi markalar bile paraben, sülfat vb. içeren ürünler çıkarabiliyorlar. Neye, ne kadar para harcadığına dikkat et. 

7- İndirimlere ve Alışveriş Sitelerine Dikkat! Sırf indirimde diye işine yaramayacak ürün alma. İndirim, çok merak ettiğin ya da ihtiyacın olan ya da halihazırda kullandığın bir ürünü daha ekonomik olarak almak içindir!

Evet, şimdilik bu kadar :) Zaten bu 7 maddeyi hayata geçirebilsem, harcamalarım %50 azalır, aldığım ürünlerin kalitesi de %80 artar!

Sizin de ekleyecekleriniz olursa, okumaktan zevk duyarım :)4 yorum

 1. Süper olmus bu manifesto, cok begendim! Ayrica post´umu hatirlayip üc tane ayni renkte allik almadigin icin cok mutlu oldum : D
  Bende manifestoyu imzaliyorum ; )

  YanıtlaSil
 2. Gerçekten, bunları düşünüp kendime gelmemde senin postunun büyük yararı oldu Viva'cım :) Tekrar teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. Blog okuyarak alisverislerimi ben de oldukca arttirmistim farketmeden. Iyi oldu bu Basak, tesekkurler. Viva yi ben artik okuyamiyorum,blogu kaldirildi bildirimi geliyor. Acaba neden.?

  YanıtlaSil
 4. Di, blog okumak, ürün keşfetmek açısından iyi de; her gördüğümü almaya kalkınca epey açılmıştım... hala burada yazdıklarımın ancak bir kısmını yapabilsem de, fena değilim diyeyim :))

  Ya, Almanya'da bloglarla ilgili garip kurallar koymuşlar. Bütün ileitşim bilgilerini açıkça yazman gerekiyormuş, vs vs. Viva da bu nedenle blogunu kapattı ne yazık ki :(

  YanıtlaSil

"Yapıcı" olduğu sürece her türlü eleştiriye açığım. Yalnızca beğeninizi ifade etmek zorunda değilsiniz pek tabii; ama, yazar(lar)ı ya da yorumcuları kıracak, incitecek tarzda yorumlar yazmaktan kaçınmanızı rica ediyorum. Teşekkürler.

© L'Arc-en-ciel
Maira Gall
L'Arc-en-ciel - ©

Blog Tasarımı

Bu sitede yayınlanan yazılar ve resimlerin izinsiz kullanılması
5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına aykırıdır.