Mustafa Demiralp Makyaj Kursu -Bölüm 1: Makyaja Hazırlık


18 Mart 2012 Pazar

Ön Not 

3,5 saatlik eğitimi tek yazıya sığdırmak kolay değil... hem de, okunması da keyifli olmaz diye düşündüm. Bu yüzden, yazı dizisi halinde yayımlamaya karar verdim. Bölüm isimlerine tıklayarak istediğiniz kısmı okuyabilirsiniz. İyi eğlenceler :)

Bölüm-1: Makyaja Hazırlık

Bölüm-1: Makyaja Hazırlık


Güzeller güzeli dostlarım, canlarım E., A. ve Y bana doğumgünümde şahane bir hediye verdiler: Mustafa Demiralp'ten 4 kişilik özel makyaj eğitimi!


Bu cumartesi, civcivin adaşının, yuvasından arkadaşının annesi K. ve harika gümüş takı tasarımları yapan P. ile kupondaki adresin yolunu tuttuk.

Makyaj eğitmenimiz Mustafa Demiralp, profesyonel hayatına 2001 yılında cilt bakımı ve güzellik uzmanı olarak başlamış. 2006 yılında Fransa'da televizyon makyajı, sahne makyajı, efekt ve karakter makyajı ve ileri makyaj teknikleri üzerine eğitim almış. Eğitim dönüşü pek çok defile ve prodüksiyonda görev yapmış; Clarins, YSL, MAC gibi markalarda çalışmış. 2011 yılından beri ise hem Devlet Opera ve Balesi'nde makyör olarak görev yapıyormuş, hem de profesyonel makyaj ve tasarım hizmetleri sunuyormuş.

Kısacası, eğitmen açısından çok şanslıydık. Yalnızca kariyeri açısından değil; bize yaklaşımı da çok güzeldi.  Öncelikle, altın orana sahip bir silüet fotokopisi dağıttı ve yüzün önemli bölgelerini bu fotokopi üzerinde işaretlememize, fotokopi üzerinde çeşitli makyaj hilelerini denememize ve not tutmamıza olanak verdi (bkz. ilk kolajda, sağ alttaki fotoğraf). 3,5 saat boyunca yalnızca bize yetecek temel bilgilerle yetinmedi, iyi bir makyajın püf noktalarından bahsetti, kusurları kapatmak için ufak tüyolar verdi, uygulamalar yaptı ve bitmek bilmeyen sorularımızı yanıtladı! Hatta, hepimize uygun fondöten ve kapatıcı renklerini bile söyledi. 


Eğitim sırasında fotoğraf çekmeme ve bu güzel günü belgelememe izin verdiği için de kendisine ayrıca teşekkür ediyorum. 

3,5 saatlik eğitimin tamamını yazıya dökmem mümkün değil; ama, öğrendiğim temel noktaları ve makyaj yaparken hangi sırayı izlememiz gerektiğini burada kısaca -ve fotoğraflarla- paylaşmaya çalışacağım.

Nemlendirme: Sağlıklı bir cildin temel adımı temizlik ve nemlendirme! Nemsiz cilde sürülecek pudra, fondöten gibi ürünler ciltteki nemi daha da emerek pul pul görünmesine neden oluyor. Temiz olmayan cilde sürülen nemlendiriciler ise gözeneklere dolarak yağ ve kir birikimine... Dolayısıyla, haftada 2-3 kez banyodan sonra peeling ve hemen sonrasında buz uygulaması sırasıyla gözenekleri açıyor ve temizliyor, ardından sa sıkılaştırarak daha küçük görünmelerini sağlıyor. Ardından uygulanacak nemlendirici -ya da termal sular- cildin temiz ve sağlıklı görünmesi için önemlidir. Yeterince nemlendirilmiş cilt makyaja hazırdır.

Bu adımdan sonra makyajda izlenmesi gereken sıra: göz makyajı-göz altını temizleme-ten makyajı-göz altını kapatma-allık uygulaması/gölgelendirme/aydınlatma, dudak renklendirmedir.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

"Yapıcı" olduğu sürece her türlü eleştiriye açığım. Yalnızca beğeninizi ifade etmek zorunda değilsiniz pek tabii; ama, yazar(lar)ı ya da yorumcuları kıracak, incitecek tarzda yorumlar yazmaktan kaçınmanızı rica ediyorum. Teşekkürler.

© L'Arc-en-ciel
Maira Gall
L'Arc-en-ciel - ©

Blog Tasarımı

Bu sitede yayınlanan yazılar ve resimlerin izinsiz kullanılması
5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına aykırıdır.