Evde Mükemmel Manikür


14 Nisan 2012 Cumartesi

İki hafta önce Karla Sugar'da bu makaleyi okuduğumdan beri bu konuda yazmak istiyorum. Daha doğrusu, makalenin ufak bir çevirisini buraya aktarmak istiyorum...

Uzunca bir süre dışarıda manikür yaptırıp da tırnak etlerimi kestire kestire rezil ettikten sonra dışarıda manikür yaptırmayı bıraktım. Düzgün bakım ürünleri ile doğru yöntemleri kullanarak evde kendi manikürümü kendim yapıyorum, sonucundan çok da memnunum. Aşağıdaki çeviride de, ünlü el ve tırnak bakım markası Deborah Lippmann'ın Deborah Lippmann'ının manikür adımlarıyla ilgili tüyolarını bulabilirsiniz.


1- Ojeyi Çıkarın: Hepimizin bildiği ilk adım. Ben Oversa'nın Besleyici Yağlı asentonsuz oje çıkarıcısını  (No.1) kullanıyorum. Genelde, el kremimle birlikte Amadea'nın sitesinden alıyorum. TIK TIK. Bu asetonu çok seviyorum; çünkü, hem en koyu renk hatta kırmızı ojeyi bile bulaştırmadan çıkarıyor, hem de tırnaklarımı pürüzsüz bırakıyor.

2- Törpüleyin/Şekil Verin: Tırnaklarınızı, aşağıda görüldüğü gibi, avuç içinize doğru parmaklarınızı büküp tırnaklarınız size bakacak biçimde hizalayın (fotoğrafta hizalı değil, evet...) ve törpüleyin. Böylece, hepsi aynı seviyede olacaktır. Ben genelde kağıt törpü (No. 2) kullanıyorum ve çok memnunum. Cam törpüler için daha iyi diyorlar; ama, henüz denemedim.


3- Pürüzsüzleştirin: Bu iş için dikdörtgenler prizması biçiminde törpüler var. Ben, börülcemin bana getirdiği H&M törpüyü kullanıyorum (No. 3). 1. ve 2. yüzeyi tırnağın üstündeki kusurları törpülemek için. 3. yüzey tırnak yüzeyini pürüzsüzleştiriyor, 4. yüzey de parlatıyor. Haftada 1 kez kullanılması öneriliyor. Ben bu işlemi çok seviyorum çünkü tırnak yüzeyini gerçekten sağlıklı ve ojeye hazır hale getiriyor.

4- Kütikülleri (Tırnak Etlerini) Giderin: Bir çok markanın kütkikül giderici ürünü var. Ben Sally Hansen 15 saniyede tırnak eti giderici (No. 4) ürünü kullanıyorum. Bu ürünü tırnak diplerine U şeklinde sürüp 15 saniye bekliyorsunuz, daha sonra tırnak eti itici alet (No. 5) ile itiyorsunuz. Bu işlemden hemen sonra elleri ılık sabunlu su ile yıkamak gerekiyor. Ben Sally Hansen'in ürününü sevdim. Güzel, temiz bir sonuç alıyorum. Haftada 2 kez kullanılabiliyor. 

Tırnak etlerini, şeytan tırnağı değilse, kesmeyi asla önermiyorlar. Ayrıca, tırnak eti giderici bir ürün kullanmadan tırnak etlerinin itilmesini son derece zararlı buluyorlar! Aklınızda bulunsun...

Deborah Lippmann, tırnak kenarlarındaki kalın deriyi de aşağıdaki şekilde görebileceğiniz bir pense yardımıyla giderebileceğinizi söylemiş. Ben bunu kullanmıyorum, Sally Hansen'ın ürününü 1 dakika bu sert kenarlarda bekletiyorum (kutunun üstünde bu şekilde yazıyor) ya da Barielle'in 60 Saniyede Manikür ürünüyle (No. 11) yumuşatıyorum. 

Fotoğraf: Karla Sugar

5- Nemlendirin: Bu aşamadan sonra, vaktiniz varsa, kütkülleri bir tırnak yağı ile, ya da bakım balmı gibi bir ürünle nemlendirip ellerinize güzel bir kremle masaj yapıyorsunuz. Kütikülleri nemlendirmek için ben Burt's Bees tırnak bakım kremini (No. 6) kullanıyorum. Aslında bu kremi her gece yatarken tırnaklarımın kenarına sürüyorum. Hem çok güzel kokuyor hem de güzel yumuşatıyor. Yağ isterseniz de, Sephora'nın lavantalı kütkikül yağını önerebilirim. El kremi olarak da, Aldo Vandini'nin Makademya Fındığı ve Vanilyalı kremini (No. 7) kullanıyorum. Yalnız, bu aşamadan sonra hemen oje sürecekseniz, tırnak yüzeyindeki, tırnak etindeki ve tırnağın içindeki kremleri asetonla hafifçe temizlemeniz gerekir; çünkü, yağlı tırnak yüzeyine oje sürmeye çalışmaktan daha zor bir şey olamaz.

6- Oje Sürün: Deborah Lippmann 2 kat tırnak primeri, basecoat, 2 kat oje ve topcoat öneriyor. 
Ben:
- Tırnağımdaki soyulmaları engellemek için Sally Hansen Miracle Cure (No. 8) (en alt kata, henüz etkisini konuşmak için erken... ama verdiği parlaklık muhteşem. Şahane bir parlak topcoat da olur).
- Tırnak yüzeyini pürüzsüzleştirmek ve ojenin rengini daha iyi alabilmek için Butter London Nail Foundation  (No. 9) (işte bu ürün muhteşem, en kısa zamanda yazısı gelecek).
- Oje (Butter London'dan beri tek kat yetiyor genelde)
- Seche Vite Dry Fast Top Coat (No. 10) (hakkında çok yazıldı, çizildi... ama yazılan her şeyi hakediyor. Bir kere tırnağa çok güzel bir parlaklık veriyor. Ve ojeyi çok çok hızlı kurutuyor. 1 dakika içinde en kalın katlı oje bile kuruyuveriyor. Ve de, tırnağın sert cisimlerle çizilmesini ve ojenin bozulmasını engelliyor. Daha ne istersiniz ki bir topcoat'tan?)
kullanıyorum.

Ve bu 6 adımın sonunda muhteşem görünen tırnaklara kavuşmuş oluyorsunuz!

Okuması, uygulamasından daha uzun sürüyor... Bilginize :) Kolay gelsin!7 yorum

 1. Ben de kütikül gidermek için Yves Rocher "Correction - Cuticule Exfoliating Nail treatment"ı kullandım. Gayet başarılı buldum. Bilginize :))

  YanıtlaSil
 2. SH bitince ben de onerdigin urunden alayim o zaman :)

  YanıtlaSil
 3. çok güzel emek verip anlatmışsınız saolun baya faydalı bilgiler öğrendim sayenizde

  YanıtlaSil
 4. Böyle yorumlara çok mutlu oluyorum, teşekkürler Selen :)

  YanıtlaSil
 5. Merhabalar,
  Yazıyı yazalı epey olmuş, keşfettiğiniz yeni bir tırnak eti itici oldu mu diye merak ettim :) ben de sally hanseninin kütikül gidericisini kullanıyorum ama her kullandığımda o kadar hızlı ve düzgün temizliyor ki kimbilir içinde ne kimyasallar var diye düşünmeden edemiyorum. bildiğiniz daha temiziçerikli muadil bir ürün var mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eda, hayır muadil bir ürün bulamadım ne yazık ki... haklısın, kesin kimyasal doludur. Ben ne zamandır kullanmıyorum yalnız bu ürünü, etlerimi de tırnak yağı sürüp itiyorum. Hiç de bir rahatsızlık hissetmiyorum. Galiba şart da değil :) Sevgiler...

   Sil
 6. Ben de bir deneyeyim yağ ile, çok teşekkürler.

  Sevgiler.

  YanıtlaSil

"Yapıcı" olduğu sürece her türlü eleştiriye açığım. Yalnızca beğeninizi ifade etmek zorunda değilsiniz pek tabii; ama, yazar(lar)ı ya da yorumcuları kıracak, incitecek tarzda yorumlar yazmaktan kaçınmanızı rica ediyorum. Teşekkürler.

© L'Arc-en-ciel
Maira Gall
L'Arc-en-ciel - ©

Blog Tasarımı

Bu sitede yayınlanan yazılar ve resimlerin izinsiz kullanılması
5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına aykırıdır.