Kayısı Çekirdeği Yağı ve Diğer Yağlar Hakkında...


10 Nisan 2012 Salı

Uuznca bir süre gece kremi olarak kayısı çekirdeği yağı kullandım. İlk başta çok memnun olmama karşın, son zamanlarda cildimdeki siyah noktalar nedeniyle biraz ara vermiştim. Meğer, bu yağları dikkatli kullanmak gerekiyormuş. Ayşenur Yazıcı'nın Lila Blog'da yazdıklarına bakarsak, yalnızca maske olarak kullanmak en doğrusuymuş:

Yüze gelince, eğer deriniz “çok kuru,susuz ve cansız” ise, kayısı çekirdeği yağı,jojoba yağı, tatlı badem yağı kullanabilirsiniz. Bunu da çok ayarlı kullanmazsanız yüzünüzde tüylenme yapar. Gözenekleri açar ve siyah nokta oluşumunu başlatabilir.
Yüzü önce suyla ıslatmak, ardından avuçta 1-2 damla gülsuyu ile seçtiğiniz yağı damlatıp karıştırmak ve sonra nemli yüze uygulamak gerekir. Islak yüzde yağ daha çabuk ve iyi emilir. Yağların gözeneklerin içinde kirle karışarak tıkaç yapma ihtimali çok yüksektir. Eğer her sabah ve her akşam deriyi kirden iyice arındırmazsanız bu yağları düzenli kullandığınızda siyah noktanız olması kaçınılmazdır. Lütfen, içine zaten en kuvvetli konsantrasyonlarda, derinin hırpalanmadan emebileceği yapıda üretilmiş, asal yağlar katılarak yapılmış binlerce krem seçeneği varken bunlarla iyileşmeye çalışmayın. Dönemsel olarak bahar ve sonbahar geçişlerinde maske gigi kullanabilirsiniz bu yağları ama en fazla haftada 1 kez. Ve mutlaka yağı deride 20 dk. beklettikten sonra cildi yağdan iyice arındırın, temizleyin (sabunlamayın).

Bilginize...

9 yorum

 1. doğru.... ben organik yağ kullanırken bile gözeneklerimde açılma hissediyorum. uzun vadede kullanılmamalı.... şimdi sen okuyunca bunu teyit ettim,sadece bana has bi durum sanıyodum :)) çok bilgilendirici bi yazı olmuş canım.

  YanıtlaSil
 2. Ben de benim cildime uymadi diye birakmistim. Cok faydali oldu gercekten, Haftada bir maske seklinde deneyeyim. Sevgiler:))

  YanıtlaSil
 3. daha dun almistim kayisi cekirdegi yagini. Cok iyi oldu bu bilgiler. demek ki haftada bir maske olarak kullanmak en dogrusu olacak...

  YanıtlaSil
 4. Ben de maske olarak kullanacağım. Kayısı çekirdeği yağının cildime etkisini pek seviyorum zira :)

  YanıtlaSil
 5. daİma söylerim kayısı yaĞınn cilde çok yararı vardır hem nemlendirir kırışık varsa kapatır saymakla bitmeZ yerseniz daha bir yararLıdır eczacı bir hocam söylemişdi kayısı yağı kullan demişti nemlendirci almak yerine kimyasal soNUÇda haklıDa yani yaşasın kayısı :):)

  YanıtlaSil
 6. Yorumun iyi oldu Matruşka; kayısı yağıyla maske yapacaktım, hatırladım sayende :)))

  YanıtlaSil
 7. şuana kaDarki yazıları okuyarak telafi ediyorum bende güzel ürünlEr kullanmıssın zevkli yazılAr bende blog açarsam beklerim sizide yrarlı ve güzel şeyleri sverim bütçeme uygun ürünlerin yazısını okumayı seviyorum...:D
  ohh yap yaP kayısı mÜkemmeldiR yaV...

  YanıtlaSil
 8. Blog yazarsan gelir seve seve okurum :) Sevgiler!!!

  YanıtlaSil
 9. çok tişikkürlER:)
  inş isterim benDe zamanım olduğu zaman açıciğim ...

  YanıtlaSil

"Yapıcı" olduğu sürece her türlü eleştiriye açığım. Yalnızca beğeninizi ifade etmek zorunda değilsiniz pek tabii; ama, yazar(lar)ı ya da yorumcuları kıracak, incitecek tarzda yorumlar yazmaktan kaçınmanızı rica ediyorum. Teşekkürler.

© L'Arc-en-ciel
Maira Gall
L'Arc-en-ciel - ©

Blog Tasarımı

Bu sitede yayınlanan yazılar ve resimlerin izinsiz kullanılması
5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına aykırıdır.