Max Factor Lipfinity (012 Almost Almond) Ruj *ve Uçuğa Etkisi*


9 Mayıs 2012 ÇarşambaBu yazı Ysmn tarafından yazılmıştır... Ysmn'in bütün yazılarına "Ysmn" etiketi altında ulaşabilirsiniz...

---------------------------

Üniversite lisans yıllarında çok makyaj yapan bir insan değildim. Kozmetik çantam bir pudra, bir-iki ruj, bir-iki fardan ibaretti. Zaten bizim öğrenciliğimizde en moda ruj Pastel 55'ti (bakınız, soldaki resim). Her dudakta farklı renkte durur, her kıyafetle de uyardı. Proje yetiştirmek için sabahladığımız zaman, uykusuzluğum belli olmasın diye makyaj yapardım. Yüksek lisans yaparken de durum çok değişmedi ancak ben bakımlı görünmek istiyordum. Hani bir sürdüğüm ruj çıkmasın, renkli dursun diyordum. 

Boyner’de amaçsızca dolaşırken beni yakalayan Max Factor görevlisi, Lipfinity rujları tavsiye etti. Kırmızı olsun dedim, bana 210 numaralı rengi denetti, aşık oldum aldım. O zamana kadar yaptığım en pahalı kozmetik harcamamdı onu hatırlarım.

25 yaşıma kadar uçuk çıkaran bir insan da değildim. İlk uçuğumu, rüyamda kocaman bir örümcek gördüğüm gecenin sabahı çıkardım. Uçuk çıkardığıma inanamadım. Çok üzüldüm, Zovirax aldım ama iş içten geçmişti.

İkinci uçuğumun çıkmasını hissettiğim anda, dedim ki “Şimdi bu uçuk çıkacak, büyüyecek, bari ben şu çıkmayan rujumu süreyim de bakımlı görüneyim. ” Rujumu sürdüm, işe gittim, eve döndüğümde uçuk büyümemişti. Gece yatarken de rujumu sürdüm,sabah uçukta bir ilerleme yoktu. Uçuğum tamamen gittiğinden emin oluncaya kadar rujumu sürmeye devam ettim ve voila..... uçuğum kabarmadan, sulanmadan, kopmadan geldiği gibi gitmişti.

O günden sonra ne zaman uçuğun çıkacağını hisssetsem, Max Factor Lipfinity’e sığındım. Rujumun bittiğini ve uçuğumun çıkacağını farkettiğim bir gece saat 9'da, sevgili eşimi ve görümcemi Gratis-Watson bulmaya gönderecek kadar da abarttım. Bir çok arkadaşıma tavsiye ettim, ancak uyguladılar mı uygulamadılar mı bilemedim...

...taa ki geçtiğimiz Çarşamba günü, beraber çalıştığım bir arkadaşım “Ysmn, geçen gün uçuğum çıkıyordu, senin dediğin aklıma geldi. Çıkmayan ruju sürdüm, uçuğum geçti” diyince kadar. Tecrübem başka biri tarafından da test edilip onaylanınca, canım arkadaşım B.’nin aracılığı ile bu keşfimi kozmetik dünyası ile paylaşayım dedim.

Uçuk ve Max Factor Lipfinitiy hikayesi böyle. Şimdi sıra teknik detaylarda: nasıl uygulanmalı ve rujun yapısı, kullanımı, kalıcılığı nasıl, vs. vs. vs.

Rujun uçuk üzerinde en etkili olduğu dönem “Dudağım hafif sızlıyor, uçuğum mu çıkıyor acaba?” dediğimiz dönem. Eğer hiç gecikmeden ruju sürersek, uçuk kabarmadan sönüyor. Uçuk çok az kendini belli etmişse, ruju sürdüğümüzün ertesi günü uçuk kuruyor, kabuk bağlıyor.

Max Factor Lipfinity likit bir ruj, içinden çıkan bir fırça ile sürülüyor, hijyen açısından içindeki fırçayı uçuk üzerine sürmemek iyi olabilir. Kullan at, minik ruj fırçaları var sanki kozmetik mağazalarında, onların kullanılması daha doğru olabilir.


Rujun yapısına gelince, sürdükten 1 dakika sonra, ruj kuruyor ve dudağınızı germeye başlıyor, bu sebeple ki içinden nemlendirici çıkıyor. Onu sürerseniz pırıl pırıl dolaşıyorsunuz. Ancak, gün içinde ruju yenilemeseniz de nemlendirici takviyesi yapmak durumunda kalıyorsunuz ki takip ettiğim kadarı ile bu ruju kullanan çoğu kişi verdiği bu gerginlik hissini sevmiyor ve bu sebeple ruju kullanmıyor.
Rujun kullanımıyla ilgili EDIT: Lipfinity'yi önce tek kat sürüyorsunuz, kurumasını bekliyorsunuz. Sonra, parlatıcıyı sürüyorsunuz.  Klasik rujlardaki gibi dudağın uzerinden 2-3 defa gecmek gerekmiyor, sürdükten sonra dudak alışkanlığı olan dudakları birbirine yedirmeyi yapmamak gerekiyor. Bilginize...


Kalıcılığına gelirsek, eğer yemekte tereyağlı iskender yemezseniz, rujunuz siz çıkarana kadar dudağınızda kalıyor.İskender örneğinden de anlaşılacağı gibi, bir tek yağ bu ruju çıkartabiliyor ki bundan dolayı çift fazlı göz makyajı temizleyicileri ya da bebeyağını Lipfinitiy çıkarmak için kullanabilirsiniz.

Kritik nokta fiyatı... Bir arkadaşım “Uçuğa iyi geldiği için mi böyle uçuk bir fiyata satılıyor?” demişti. Watson-Gratis gibi mağazalarda fiyati 38-45 TL arasında değişiyor; Boyner’de yanılmıyorsam 53TL’ye gördüm. Fiyatları mağazadan mağazaya değişiyor, araştırmakta fayda. Bir ruja 10TL’den fazla para vermek istemeyen benim gibi biri için yüksek fiyatlar, ancak kalıcılığını ve uçuğa etkisini düşününce fiyat göze biraz daha makul geliyor.

Renk tavsiyesine gelince....Bu aralar No:12 Almost Almond kullanıyorum, tam yaz rengi benim için. Aklınızda bulunsun!

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

"Yapıcı" olduğu sürece her türlü eleştiriye açığım. Yalnızca beğeninizi ifade etmek zorunda değilsiniz pek tabii; ama, yazar(lar)ı ya da yorumcuları kıracak, incitecek tarzda yorumlar yazmaktan kaçınmanızı rica ediyorum. Teşekkürler.

© L'Arc-en-ciel
Maira Gall
L'Arc-en-ciel - ©

Blog Tasarımı

Bu sitede yayınlanan yazılar ve resimlerin izinsiz kullanılması
5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına aykırıdır.