Hayvanlar Üzerinde Deney Yapan/Yapmayan Firmalar


20 Eylül 2012 Perşembe

Kozmetik ürünlerin denenmesi için hayvanlar üzerinde deney yapılması konusu uzun zamandır gündemde. Her zaman makyaj yapmayı, cilt bakımını ve özenli görünmeyi seven bir insan olduğum halde, kozmetik sektöründeki çeşitliliği son bir sene içinde -bu blogla birlikte- kavramış biri olarak bu konu üzerinde çok geç fikir sahibi olduğumu düşünüyorum. Ama, zararın neresinden dönerseniz kardır. 

Hayvan deneyleriyle ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz BURAYA tıklayabilirsiniz. Wikipedia'dan link vermeyi tercih ettim. Google'da aratırsanız, Türkçe bağlantılara da ulaşmak mümkün... ve evet, bu işin başka yolları mevcut. Bu da yazılarda anlatılıyor zaten. 

Kozmetik Avcıları geçenlerde Facebook grubunda PETA'nın hayvanlar üzerinde deney yapan ve yapmayan firmalardan oluşturduğu listeleri yayınladı. Listeye bakınca, Türkiye'de kullanabileceğimiz pek az alternatif varmış gibi görünüyor. Bu konuyu da Vegan Blog çözmüş. Türkiye'de Hayvanlar Üzerinde Test Yapmayan Firmalar listesi hazırlamış. Mesela, benim gözüme makyaj grubundan deney yapan MAC'e alternatif Inglot çarptı hemen. Clarins ve Clinique diğer makyaj alternatifleri. Bütçeyi zorlamayacak cilt bakımı alternatifi olarak Lush var. Onun dışındaki firmaların ürünleri ne yazık ki ya oldukça pahalı (Dr. Hauschka, Murad) ya da kalite olarak benim beklentilerimi pek karşılamıyor.

Kozmetik ve cilt bakım ürünlerini tanıtan bir blog olarak, bundan sonra yapacağım alışverişlerde markaları daha dikkatli seçmeye çalışacağım. Ama, elimde yazısını yazacağım ürünler bitene kadar da, hayvanlar üzerinde deney yapan bir firmanın ürününü tanıtıyor olabilirim. Bu tür firmaların ürün yazılarının altına mutlaka "hayvanlar üzerinde test yapmaktadır" notunu düşeceğim. Alıp almamak kişinin kendi tercihidir; ama en azından, uyarmış olurum diye düşünüyorum.Hiç yorum yok

Yorum Gönder

"Yapıcı" olduğu sürece her türlü eleştiriye açığım. Yalnızca beğeninizi ifade etmek zorunda değilsiniz pek tabii; ama, yazar(lar)ı ya da yorumcuları kıracak, incitecek tarzda yorumlar yazmaktan kaçınmanızı rica ediyorum. Teşekkürler.

© L'Arc-en-ciel
Maira Gall
L'Arc-en-ciel - ©

Blog Tasarımı

Bu sitede yayınlanan yazılar ve resimlerin izinsiz kullanılması
5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına aykırıdır.