Felsefi Konular... / L'Arc-en-ciel

Felsefi Konular...


20 Aralık 2012 Perşembe

Tatlı blogger Makyaj Fırçam benim fikirlerimi de merak etmiş. O zaman biraz da "iç güzellik" diyor ve yanıtlamaya başlıyorum...

1- Mantığın mı yoksa duyguların mı ön plandadır?

Mantıklı düşünüp davranabilmeyi çok çok çok isterdim... ama olmuyor. Dışarıdan pek mantıklı görünmeme rağmen, özellikle hızlı karar vermem gerektiğinde, hep duygularımla hareket ediyorum. Hiç iyi bir şey değil; siz yapmayın :)

2- İnsanlar niye mutlu değiller? Niye gözlerinin önündeki mutluluğu görmüyor ve şükretmesini bilmiyorlar?

Çünkü, tüketim toplumunda yaşıyoruz ve doyumsuzuz! Herşeye çok hızlı ve kolay ulaşıp çok çabuk tüketiyor, çok çabuk bıkıyoruz. Ben gerçekten tek sorunun bu olduğunu düşünüyorum. 

3- Haklı olduğun konularda kendini savunur musun, yoksa susmak adalet mi dersin?

Savunurum; karşımdakinin anlayabildiği yere kadar savunurum. Ama bir noktada konuşma ilerlemiyorsa (ne de olsa anlatabildiğin, karşındakinin anlayabildiği kadardır), fazla ısrar etmem, bırakırım o kendisinin haklı olduğunu düşünsün.

4- Tok gözlü müsün, yoksa herşeyim olsun diyenlerden misin?

Tok gözlü değilim... herşeyim olsun da demiyorum; ama "bende var, ne gerek var bir başkasına, daha fazlasına" da diyemiyorum. Fazla hırsım yok; ama hep bir tık daha iyi olmak için çabalıyorum. Sorunun amacı bu değildi; farkındayım, ama ben bu şekilde yorumlamak istedim.

---------------------

Makyaj Fırçam'a yeniden teşekkürler... aslında, yazarken fark ediyor insan bazı şeyleri. Ben de, biraz iç dünyasına dönmek isteyen herkese paslıyorum bu yazıyı!

Sevgiler :)6 yorum

 1. Bir çok konularda bakış açımızın aynı olması ne güzel:) Bir senin cevaplarına baktım bir de benimkilere kopyala yapıştır gibi olmuş:)

  YanıtlayınSil
 2. Gerçekten mi? Etkilenmeyeyim diye ben kimseninkini okumadım daha; seninkine bakayım :)

  YanıtlayınSil
 3. Hoho, nasıl atlamışım ama, daha yazmamışsın ki :)))

  YanıtlayınSil
 4. Yazdım yazdım, fazla benzemiş olsun napalım yapacak birşey yok benzer şeyleri düşünüyorsak:)

  YanıtlayınSil
 5. zevkle okudum çok teşekkür ederimm ellerine sağlık btnm :)

  YanıtlayınSil
 6. çok duygusl ıyı degıl bencede katılyıorum sana ama napcan yapı işde:/ çok ıyı cevaplamıssn ve iyi anlatmıssın kendını ..
  svgılEr...

  YanıtlayınSil

"Yapıcı" olduğu sürece her türlü eleştiriye açığım. Yalnızca beğeninizi ifade etmek zorunda değilsiniz pek tabii; ama, yazar(lar)ı ya da yorumcuları kıracak, incitecek tarzda yorumlar yazmaktan kaçınmanızı rica ediyorum. Teşekkürler.

© L'Arc-en-ciel
Maira Gall
L'Arc-en-ciel - ©

Blog Tasarımı

Bu sitede yayınlanan yazılar ve resimlerin izinsiz kullanılması
5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına aykırıdır.