Konuk Yazar: İyi Makyajın Püf Noktaları!


12 Şubat 2013 Salı


NOT: 
Bu yazı L'Arc-en-ciel tarafından yazılmamıştır. 
Kozmetikle ilgili bir işbirliği çerçevesinde, 
kozmetik algısını arttırmaya yönelik tasarlanmış bir makaledir.

---------------------------------------------------------

Sabah kalktınız aynaya yorgun bir yüz ve gözlerle bakmaktasınız. İşinize ya da okulunuza gitmeden önce makyaj yapmayı düşündünüz. İşte burada bilmeniz gereken şey şudur ki, yüzünüze uygulayacağınız yanlış makyaj, hem sizi daha yorgun gösterebilir hem de mevcut güzelliğinizi yansıtmayabilir. Bir kuaförün bildiği makyaj inceliklerini sizin de bilmeniz gerekir ki bu uzun senelerin ürünüdür. Böyle bir durum içinde devreye kişinin; kaliteli makyaj malzemelerine sahip olması  ve makyaj ürünlerini kullanma sırasını iyi bilmesi gerekmektedir. Aslında makyaj yapmak teknik bir fiildir ve doğru yapılan makyaj yüzünüzün gerçek potansiyelini ortaya çıkarır.

Şunu bilmekte fayda var: Makyaj yapmadan önce yüzünüze 10 dakika boyunca temizleyici losyon  uygulayıp temizlerseniz yüzünüzü dinlendirmiş olursunuz ve iyi bir sonuç elde edersiniz. Çünkü makyaj öncesi ve sonrası kullanılan cilt temizleme losyonları cildinizin hava almasını ve üzerindeki hücrelerin temizlenmesini sağlar.

Sırada nemlendirici var. Makyaj öncesinde kullanılan yüz nemlendiricisi makyajın yüzünüzde uzun süre kalmasını sağlayacaktır. Bunun yanında cildinizi besleyecek ve parlaklaştıracaktır. Cildinizin türüne göre de nemlendirici seçmek önemlidir. Kuru ciltlere normal bir nemlendirici tercih etmeniz gerekirken yağlı ciltlere ise su bazlı nemlendiriciler uygulamanızı tavsiye ederim.

Cildinizi makyaja hazır hale getirmeden eğer sivilce ve siyah noktalarınız varsa, bu bölgelere kapatıcı uygulamasınız. Kapatıcının renginin cildinizle aynı olmasına özen gösteriniz. Ciltle uyumlu olmayan bir kapatıcı kullanırsanız yüzünüzde sırıtacaktır.

Kapatıcımızı da sürdükten sonra sıra fondatene geldi. Fondaten kullanılan tüm makyaj malzemelerinin temelini oluşturur. Fondaten kullanırken aslında üzerine uygulunacak makyajın taslağı ortaya çıkmış olur. Fondatenle ilgili bilmeniz gereken en önemli şey; cildinizin tipine uygun ve cilt renginizin birebir aynısı bir renkte bir fondaten kullanmanız gerektiğidir. Çok ağır fondaten kullanımları cildi tahriş eder. Bundandır ki kararında sürmelisiniz. Geceleri gündüzlere göre daha kalın bir tabaka sürebilirsiniz. Fondateni delikli makyaj süngeri ile yüzünüze uygulamasınız.

Sıra pudrada. Pudra fondatenin yüzünüzde kalıcı olmasını, cildinizin aşırı parlamasını ve makyajın dağılmasını engeller. Pudrayı sürdükten sonra cildiniz pürüzsüz olacaktır. Pudra kapatıcıyı sürdüğünüz bölgelere sürmemeye dikkat edin. Çünkü pudra ile kapatıcı aynı bölgeye uygulanırsa kırışıklığa neden olur.

Makyajın pudra adımını da geçtikten sonra allık kısmına geçebiliriz. Allık cildinize canlılık ve ışıltı kazandırır. Allık sürerken dikkatli olmanız gereken şey allık kutusunun içinde çıkan kendi fırçasını kullanmamanızdır. Çünkü bu fırçaların küçüklüğü, spesifik bir bölgeye allığı fazla sürmenize sebep olacaktır. Bu da o kısımda kırmızı çizgiler oluşmasına sebep olur. Küçük allık fırçası yerine büyükçe bir fırça ile gülerken elmacık kemiklerden şakaklara doğru allığı dağıtırsanız daha iyi bir sonuç alırsınız.

Bunlardan sonra cildinizin rengine ve gideceğiniz yere uygun göz ve dudak makyajı ile makyajınızı bitirebilirsiniz. Makyajın bittikten sonra makyaj koruyucu sprey ile küçük rötuşlar yapmayı unutmayınız.Hiç yorum yok

Yorum Gönder

"Yapıcı" olduğu sürece her türlü eleştiriye açığım. Yalnızca beğeninizi ifade etmek zorunda değilsiniz pek tabii; ama, yazar(lar)ı ya da yorumcuları kıracak, incitecek tarzda yorumlar yazmaktan kaçınmanızı rica ediyorum. Teşekkürler.

© L'Arc-en-ciel
Maira Gall
L'Arc-en-ciel - ©

Blog Tasarımı

Bu sitede yayınlanan yazılar ve resimlerin izinsiz kullanılması
5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına aykırıdır.