Hamilelik ve Bakım #1


28 Haziran 2013 Cuma

Ön Not: Bu yazı tamamen kişisel deneyimlerimden yola çıkılarak yazılmıştır. Kesinlikle tıbbi bir değer taşımamaktadır. Tavsiye niteliğindedir...

------------------------------------

Öncelikle "hayır, hamile değilim" diye başlayayım yazıya. Fakat daha ilkbaharın başında ChicScience Dr. Ebru ile Twitter'dan yazışırken "hamilelikte kullanılan kozmetiklerle ilgili yazı yazsan ne güzel olur" demişti. Ne zamandır aklımda olan bu konuyu, bu aralar hamile olan arkadaşlarım ve hamile adayları için paylaşmak istedim.

Çınar'a hamileliğimde temiz kozmetikle ilgili çok bilgi sahibi değildim. Bu yüzden ne kullandım, içerikleri nasıldı, hiç bilmiyorum! Fakat artık, hamile olmayan bir kadının bile temiz kozmetik ürünlerini tercih etmesi gerektiğinin farkındayım. Dolayısıyla, anne adaylarına öncelikle "Temiz Kozmetik" yazılarıma bir göz atmalarını önerebilirim:


Cildimize, saçımıza kullandığımız ürünün temiz içerikli olması önemli; çünkü bu kimyasallar deri altına geçebiliyor. Bir kısmı kana karışabiliyor; dolayısıyla bebeğe ulaşabiliyor. Korkunç senaryolar yazmaya da gerek yok -dediğim gibi, Çınar'da bunların pek azını biliyordum ve çok şükür sağlıklı bir oğlum var. Ama özen göstermenin de zarardan çok yararı olacağı kesin! 

Su

Hamilelikteki en önemli güzellik sırrı su! Yeterli su tüketimi hem ödemleri (şişlikleri) engelliyor, hem de rahim sıvısının yeterli miktarda kalmasını sağlıyor. Ben hamileliğimde su tüketimine günde 1,5 L ile başlayıp (Şubat) 4,5 L ile bitirmiştim (Eylül sonu). Son 3-4 haftaya kadar ellerim ve ayaklarım hiç şişmedi ve cildim pırıl pırıldı!


Bu arada, tüketilen diğer sıvılara da değinmek istiyorum. Ben hamileliğimde neredeyse hiç çay, kutulu meyve suyu, meyve/bitki çayı, kahve, hele ki gazlı içecek içmedim. Son ay haftada bir Türk kahvem vardı, artık dayanmıyordum! Her sabah 1 bardak taze sıkılmış portakal suyunun içine keçiboynuzu pekmezi katarak içtim. Ne grip oldum ne de en ufak bir halsizlik hissettim bu sayede. Demir değerlerim de tavandı  (fakat, hiçbir zaman kansızlık çeken biri olmadığımı hatırlatmamda yarar var). Özellikle bitki çayları, hangi konsantrasyonda doz aşımı olacağı ya da vücuda ne etki yapacağı tam olarak bilinmediğinden hamilelere önerilmiyor. Örneğin ahududu çayı, kasları gevşettiği için erken doğuma neden olabiliyormuş. Bu nedenle doktorum bir tek ıhlamura izin vermişti. Zaten pek sevdiğim bir şey olmadığı için onu da içmemiştim. 

Çatlaklar

Hamilelikte en korkulan konulardan biri karında ve vücudun diğer bölgelerinde oluşma ihtimali olan çatlaklar. Çatlakları önlemek için 16. haftadan sonra ürün kullanımı öneriliyor. Ben hamileliğimde önce kakao yağı gibi doğal bir ürün kullanmıştım. Ve bu yağ bende alerji yaptı! Karnım benek benek kabardı, deli gibi kaşındım! Sonra akıllanıp doktorumun önerisiyle Lierac Phytolastil kullanmaya başladım ve hiç çatlağım olmadı (az değil, 17 kilo almıştım). Şimdi içeriğine baktım da, PEG, Paraben, ne ararsanız var... dolayısıyla, ikinci hamileliğimde tercih edeceğimi pek sanmıyorum. Annem zeytinyağı sürmüş mesela, hiç çatlağı olmamış. Sanırım biraz da genetik bu durum. Ama yine de tedbir almanın zararı yok. Ben Bio-Oil'i merak ediyorum mesela. Doktorumdan onay çıkarsa onu kullanabilirim. Çıkmazsa, zeytinyağı! (Görsel Kaynak)


Oje/Aseton

No More Dirty Looks'da der ki: "tırnağınız üzerine sürülen kimyasalı absorbe eder; tırnağınızın altında da kılcal damarlar vardır ve bu kimyasallar damarlardan kana karışır". Yani, sürdüğümüz ojeye de, ojeyi çıkarırken kullandığımız oje çıkarıcıya da dikkat etmekte yarar var. Zoya (en temizi), O.P.I, Pastel, Flormar gibi 3-free ojeleri tercih etmek yerinde olur. Ya da, tırnağa temiz içerikli bir baz sürüp üstüne oje sürülebilir. Oje çıkarıcıyı da asentonsuz tercih etmek önemli. Fakat bazılarının kokusu dayanılmaz olabiliyor. Dikkatli seçmekte yarar var.Parfüm

Mümkünse hiç sıkmasak? O muhteşem görünümlü minik şişeden havaya saçtığımız her tür kimyasalı soluduğumuzu biliyoruz, değil mi? Açıkçası, hala parfümleri ve parfüm kullanmayı seviyorum; ama hamileliğimde esansiyel yağlara ya da temiz içerikli katı parfümlere yönelmeyi düşünüyorum. Lütfen -en azından kısıtlı bir süre için- siz de öyle yapın...

Kısacası, sizden beslenen bir canlıyı taşırken kozmetikler konusunda biraz daha hassas davranmakta yarar var. Doğal ve temiz içerikler her zaman dosttur. Ara ara, aklıma geldikçe hamilelikte bakım yazılarına (örneğin, renkli kozmetiklerle ilgili olanlara) yer vermeyi düşünüyorum. Bu yazılarla birlikte, Haziran ayı başından itibaren (2013) blogda yazdığım cilt bakım ürünlerini de temiz içerikleri nedeniyle anne adaylarına önerebilirim.

Sağlıklı günler!

NOT: Herhangi bir kozmetik ürününü kullanmadan önce, üzerinde hamileler için bir uyarı olup olmadığını kontrol edin lütfen. Örneğin, banyo tuzları hamilelelere önerilmiyor! Aklınızda bulunsun...
9 yorum

 1. hamileyken şekerli sakız bile çiğnememiştim ben,sadece el kremi kullanmıştım.Ben de hamilelikte kozmetik kullanımına çok dikkat edilmesi taraftarıyım..Faydalı bir yazı olmuş eline sağlık..

  YanıtlaSil
 2. Gercekten cok yararlı bılgıler paylasmıssınız.ben kendı adıma çok tesekkur ederım.hepsı kulagıma kupe oldu:).

  YanıtlaSil
 3. Bana Alman derlerdi Gonca'cım, sen benden de azılıymışsın :)) Hoş, ben de sakız çiğnemiyordum -sevmem de, o ayrı :D Teşekkür ederim, öperim!!!  YanıtlaSil
 4. Dark City, hoşuna gitmesine çok sevindim! Yararım olabildiyse ne mutlu bana, sevgiler!

  YanıtlaSil
 5. Moralim bozuldu valla;))ben de hamileyim de lierac kullanıyorum her gün , ikigun kadar ojem sürülü oluyor tırnaklarımdaaa..ama ayda iki uç kere oje sürüyorum neyse ordan yırttım diyeyim ;))parfüm de kullanıyorum tenime sıkmıyorum ama yine de kokuyor işte.. Neyse sağlıkla doğar inşallah dieyim bebeğim sevgiler

  YanıtlaSil
 6. Modavesaire, hiç moralin bozulmasın! Yazdığım gibi, oğlumda ben de pek farkında değildim; ama şükür ki sağlıklı bir çocuğum var. Yalnızca dikkat etmek daha yararlı. Doktoruna Lierac'ı sorabilirsin; ona göre devam eder ya da etmezsin. Oje olarak da 3-free'leri seçebilirsin. Bir tek belki parfümü hayatımızdan çıkarmakta fayda olabilir. Çok da zor değil :)

  Bebeğine sağlıkla kavuşman dileğiyle, sevgiler!

  YanıtlaSil
 7. Temiz içerikli parfüm önerilerin nelerdir acaba Başakcığım

  YanıtlaSil
 8. Sevgili Merve, temiz içerikli parfüm bulamadım işin doğrusu... katı parfüm olarak Lila Kutu'da More Than Soap var; ama ben denemedim... Esansiyel yağ alınabilir belki :) Sevgiler!

  YanıtlaSil

"Yapıcı" olduğu sürece her türlü eleştiriye açığım. Yalnızca beğeninizi ifade etmek zorunda değilsiniz pek tabii; ama, yazar(lar)ı ya da yorumcuları kıracak, incitecek tarzda yorumlar yazmaktan kaçınmanızı rica ediyorum. Teşekkürler.

© L'Arc-en-ciel
Maira Gall
L'Arc-en-ciel - ©

Blog Tasarımı

Bu sitede yayınlanan yazılar ve resimlerin izinsiz kullanılması
5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına aykırıdır.