Avéne Termal Su ve MAC Fix+


12 Temmuz 2013 Cuma

Yaz sezonu dolayısıyla bu ürünleri yazmayan kalmadı, biliyorum. Fakat bana da e-posta yoluyla çok sorulmuş olduğu için hem blogda bulunsun istedim, hem de bana göre biri son derece başarılı, diğeriyse hayal kırıklığı olan iki ürünü karşılaştırsam iyi olur diye düşündüm.


Biraz karşılaştırmalı bir yazı olacak, daha açık olsun diye madde madde yazacağım... 

İçerik:

Avéne Termal Su: termal su ve azot (kokusuz)
MAC Fix+: PEG, parfüm ve Phenoxyethanol'ün de aralarında bulunduğu bir içerik listesi var (TIKTIK) (hoş bir kokusu var)

Ambalaj ve fiyat:

Avéne Termal Su: Spreyli şişede, 50 mL, 150 mL, 300 mL gibi boyutları var. (Boyutuna göre 10-30 TL arası). Sıvıyı eşit ve sürekli püskürtüyor.
MAC Fix+: Spreyli şişede, 30 mL (sınırlı) ve 100 mL boyutlarında (30 mL'si 20 TL idi; 100 mL'si 57 TL). Sıvıyı eşit püskürtüyor; ancak pompaya bir kaç kez basmak gerekiyor.


Ne için kullanıyorum?

Avéne Termal Su: 
- Cildi nemlendirmek ve serinletmek,
- Cildi nemlendiriciye hazırlamak, nemlendiricinin ve serumun etkisini arttırmak, 
- Kızarıklık ve tahrişleri gidermek, 
- Cildin pH'sını düzenlemek, 
- Güneş yanıklarını tedavi etmek, 
- Deniz/havuz kenarında serinlemek ve yüzü klordan/tuzdan arıtmak, 
- Pudralı görünümü hafifletmek (makyajı bozmuyor)
- Makyaj fırçalarını/süngerlerini hafifçe nemlendirerek krem/sıvı ürünlerin daha kolay uygulanmasını sağlamak,
- Cildi makyaja hazırlamak.

MAC Fix+:
- Cildi nemlendirmek ve serinletmek,
- Pudralı görünümü hafifletmek (makyajı bozmuyor),
- Makyaj fırçalarını/süngerlerini hafifçe nemlendirerek krem/sıvı ürünlerin daha kolay uygulanmasını sağlamak,
- Cildi makyaja hazırlamak.


Her iki ürünü de yukarıdaki tüm amaçlarına uygun olarak kullanıyorum. Her ikisini de kullanırken belli bir uzaklıktan ürünü 1-2 kez (tüm yüzümde homojen olacak şekilde) sıkıyorum. Avéne'i her sabah cilt temizliğimde kullanırken, MAC Fix+'ı makyajda tercih ediyorum. 

Denediğim kadarıyla, ikisinin de makyaj sabitleme özelliği yok! Bu spreyleri sıkmadığım günlerdeki fondöten, allık vb. performansı sıktığım günlerle aynı. 

Yukarıda da görebileceğiniz gibi, Avéne MAC'ten fazlasını yapabiliyor ve yalnızca sudan oluşuyor. Fiyat açısından da bakarsanız, çok daha avantajlı. Avéne'i içeriğinden dolayı güneşte de (sahilde, havuz kenarında vb.) rahatlıkla kullanaiblirsiniz; fakat MAC'i aynı amaçla kesinlikle önermem. MAC Fix+ gerçekten makyaj sabitleyebiliyor olsaydı, bu küçük boyu bitince büyük boyunu da alıp özellikle yazın makyajdan sonra kullanabilirdim; fakat ne yazık ki böyle bir etkisini görmedim. 

Özetle, MAC Fix+'ın tam boyunu almayı düşünmüyorum. Fakat Avéne bundan sonra cilt bakım rutinimin daimi bir elemanı olacak!

Güzel bir Cuma olsun!!!20 yorum

 1. her ikisinden de memnunum ben avenem bitti hatta yenisini alacaktım..

  YanıtlaSil
 2. avene'i makyaj üzerine değil de sorunlu cildim kurudukça sıkıyorum. makyaj üzerine de deneyeyim. diğer ürün çok övülüyordu :O muhteşem deniyordu. şaşırdım.

  www.kontesce.com

  YanıtlaSil
 3. İKisi de kötü değil bence de Audrey, fakat Avéne varken MAC'e gerek yok bence :) Sevgiler.

  YanıtlaSil
 4. Kontes, makyaj üzerine de bir zararı yok -yani bende sıkıntı olmadı.

  MAC'i ben de çok övülüyor diye denemek için aldım. Aman aman bir özelliğini görmedim. Kötü bir ürün kesinlikle değil; ama, bazen abartmayı seviyoruz sanırım :)

  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 5. Avene'yi denemedim ama Vichy'nin termal suyu ile fix'in küçük boyunu denedim ben de senin gibi kuzum ve sonuna kadar katılıyorum, rahatlatma özellikleri dışında makyaj için sadece o cakey, patchy görüntüyü aldıklarını düşünüyorum. Avene çok daha ucuzmuş ayrıca, bendekiler bitince tercihim Fix+ olmayacak bu gidişle, çok doğru bir yazı olmuş cidden, öpüyorum:)

  YanıtlaSil
 6. Aysel'cim, inceleyebildiğim kadarıyla termal suların hepsinin içeriği aynı: su ve azot :) Dolayısıyla, hangisi ucuzsa o tercih edilebilir (Avéne'in spreyinin daha iyi çalıştığını okudum yalnız bir yerde).

  MAC konusunda da aynı fikirde olduğumuza sevindim. İnsan çok beğenilen bir ürünü beğenmeyince şüpheye düşebiliyor :)

  Öptüm!!!

  YanıtlaSil
 7. Ben Avene'den çok memnunum ama Mac'i denemedim.

  YanıtlaSil
 8. Bir makyaj blogu yazarı, bana göre çok da gerekli değil MAC, ama merak işte :)

  YanıtlaSil
 9. O kadar güzel anlatmışsınki ne zamandır aklımda olan fix+ yerine şu an gidip avene alıcam :)) hem fiyat hem içerik olarak da çok daha başarılıymış , ellerine sağlık :)) bu arada ne zamandır aklımdaydı hep unutuyorum söylemeyi benim de 5 yaşında bi kardeşim var onun da ismi Çınar :))

  YanıtlaSil
 10. Teşekkürler Bayan Kozmetik, umarım sen de memnun kalırsın :) Aaa, kardeşinle oğlum aynı zamanda mı doğmuş, ne tesadüf :) Öp benim için :)

  YanıtlaSil
 11. Ben de iyi ki küçük boyunu almışım başakcım, caudalie nin bu tarz bir spreyini kullanıyorum termal su değil güzellik iksiri olarak geçiyor ama nemlendirmesine bayıldım. İçerik olarak bitkisel paraben içermiyor zaten seni takip ettiğim kadarıyla caudalie ürünlerinden memnunsun. Ona da göz atabilirsin, öpüyorum.

  YanıtlaSil
 12. avene kullanıyorum :) memnunum kendisinden :) yalniz gramajı fazla ve fiyatı uygundu bir online siteden alirken cantama atabilirim zannettim yalniz resmen 30 cm uzunlugunda bir sise de geldi :) evde kullaniyorum artık :)

  YanıtlaSil
 13. Avene termal suyu nerede bulabilirim acaba? Çok faydalı bir yazı olmuş hemen almak istiyorum :)

  YanıtlaSil
 14. Avene müthiş bir ürün yıllardır daimi olarak kullanıyorum diğer dermokozmetik ürünlerin termal sularını da deneme fırsatı bulmuş biri olarak Avene daha iyi diye düşünüyorum :)

  YanıtlaSil
 15. Avene'i uzun süredir kullanıyorum ama fix+ la aynı etkiyi vermez diye makyaj üzerine sıkmıyordum ilk fırsatta deneyeceğim . Zaten fix+ almaya da gerek yok o zaman, pek bir etkisi yokmuş :)

  YanıtlaSil
 16. Merhaba Meri, Caudalie'nin o iksirini çok duydum ve çok da merak ediyorum. Uygun fiyata denk getirirsem bir deneyeceğim ben de :) Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 17. Burcu, 50 mL'lik olan tam çantaya atmalık, 10 TL ve de ;) Sevgiler!

  YanıtlaSil
 18. Miss Firuz, Avene termal su bütün eczanelerde ve de online eczane sitelerinde satılıyor :) Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 19. Ezgi, benim ilk termal suyum, o zaman devam edeyim :) Sevgiler!

  YanıtlaSil
 20. Pembe Dudaklar, Fix+'ın cidden bir artısını görmedim ben... Avéne de makyajı bozmuyor, bir dene bakalım :) sevgiler :)

  YanıtlaSil

"Yapıcı" olduğu sürece her türlü eleştiriye açığım. Yalnızca beğeninizi ifade etmek zorunda değilsiniz pek tabii; ama, yazar(lar)ı ya da yorumcuları kıracak, incitecek tarzda yorumlar yazmaktan kaçınmanızı rica ediyorum. Teşekkürler.

© L'Arc-en-ciel
Maira Gall
L'Arc-en-ciel - ©

Blog Tasarımı

Bu sitede yayınlanan yazılar ve resimlerin izinsiz kullanılması
5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına aykırıdır.