No More Dirty Looks #2 -Saç ve Vücut Bakımı


15 Temmuz 2013 Pazartesi

Bir önceki yazımda kozmetiklerin içindeki kimyasallar hakkında genel bir bilgi verip eğer bir yerden başlamamız gerekiyorsa bunun saç ve vücut bakım ürünlerimiz olabileceğinden bahsetmiştim. Serinin ikinci yazısında, kitaptaki "saç ve vücut bakımı" bölümlerinden notlar paylaşacağım... Başlamadan önce, saç ve vücut temizleyicilerinde yaptığımız en önemli hata, temizleyicinin bize saçımızı/cildimizi "tertemiz" hissettirmesini istemek. Halbuki "tertemiz" hissettiren temizleyiciler ciltteki/saçtaki yararlı yağları da götürüp beslenmesini ve korunmasını engellemekte!

Saç Bakımı

Saç derisi -kıl kökleri nedeniyle- vücudun en emici bölümüdür. Oldukça hassastır ve gözlere kadar uzanır. Üzerine uygulanan her maddeyi de bir alt tabakaya geçirir. Dolayısıyla, içeriğinde SLS, silikon (saç derisinde sivilce yapabiliyor), paraben gibi kimyasallar bulunan şaç "bakım" ürünleri aslında saçımıza bakmaktan çok saç derimize zarar verir. 

İster temiz içerikli olsun, ister olmasın, her gün saç yıkamak saç derisindeki temel yağları da yok edeceğinden saçı ve saç derisini yıpratır. En az bir gün saç yıkamaya ara vermeniz önerilir. 

Kitapta paylaşılan notlardan biri de, ilginç bir saç yıkama yöntemiyle ilgili. Aşağıdaki aşamaları uygulayarak hem saçınızın bakım ürünleri/yağlar nedeniyle yağlanmasını ve sönmesini engelleyebilirsiniz hem de bu ürünlerin içindeki temel yağların saç derisinde kalmasına ve fazlasının atılmasına yardımcı olabilirsiniz:

Tersten Yıka:
 • Saç derinize saç bakım yağı ile masaj yapın, iri dişli bir tarakla tarayın (saçlarınızın kırılmaması için mutlaka iri dişli tarakları tercih edin)
 • Saçınızı ıslatıp saç kreminizi uygulayın (kremi bütün vücudunuza da uygulayabilirsiniz)
 • Durulanıp şampuanlayın.
Bu yöntemi "doğal içerikli" şampuanların saçı yeterince temizlemediğini hissedenlerin uygulamasını öneririm. Hem gerçekten temiz hissediyorsunuz, hem de saçlarınız sönmeden/ağırlaşmadan beslenmiş oluyor.


Hangi markaları kullanabiliriz?

Kitapta pek çok marka önerisi mevcut, ancak bir kısmı Türkiye'de bulunmuyor. Ben kendi bulduğum temiz içerikli şampuan ve saç kremlerini paylaşacağım:
 • Giovanni (Gratis'te satılıyor, kitapta da öneriliyor -kullanıp çok memnun kalmıştım)
 • Live Clean (Watsons'da satılıyor)
 • Raen (Lila Kutu ve Raen'de satılıyor -şu an kullanıyorum ve çok memnunum)
 • Aubrey Organics (Aubrey'nin kendi sitesinde satılıyor)
 • Dr. Hauschka (GNC'lerde satılıyor)

Vücut Bakımı

Vücudumuz en büyük organımızdır ve dolayısıyla tüm vücudumuzda kullandığımız ürünlerin içindeki kimyasallar diğer kısımlarda kullanılanlardan çok daha fazla "yayılacak" yer bulur.

Temizleyiciler

SLS gibi maddeler içeren sert temizleyiciler vücuttan gerekli yağları da temizler ve cildi kurutup pul pul yapar. Bu da vücudu yumuşatmak için vücut losyonu, pullanan deriyi temizlemek içinse peeling kullanımını gerektirir. Cildin koruyucu kalkanı olan yağ tabakasının yok olması ve pullanan deriyi gidermek için fazla uygulanan peeling işlemleri deriyi kimyasallara daha açık hale getirir.

Katı maddelerde sıvılara göre çok daha az kimyasal bulunduğu prensibinden yola çıkarak, duş jelleri yerine doğal, saf zeytinyağlı sabunlar kullanmak vücudu hem yeterince temizler hem de pullanmasını engeller. 

Hangi markaları tercih edebiliriz?
 • Nonique (Lila Kutu'dan alınabilir -ben şu an kullanıyorum ve çok memnunum)
 • İstanbul Secret doğal sabun (İstanbul Secret sitesinden temin edilebilir -lavantalısı muhteşem!!!)
 • Raen (Lila Kutu ya da Raen'den alınabilir)
 • Fresh Line

Peeling içinse, şekerden yapılma ev formüllerini tercih edebiliriz... bir örneği aşağıda:

DIY Scrub
 • Scrub eldiveni/kese
 • Soyucu bir içerik: esmer şeker ya da deniz tuzu (tek kullanabilir ya da istediğiniz tane boyutu için karıştırabilirsiniz)
 • Vücut dostu saf bir yağ: jojoba, hindistan cevizi yağı, ekstra saf zeytinyağı (extra virgin olive oil -EVOO)
 • Güzel koku için esans yağları: vanilya?
(Görsel Kaynak TIKTIK)

Bu yukarıdakileri istediğiniz oranlarda karıştırıp duşta güvenle kullanabilirsiniz.


Vücut Nemlendiricileri

Büyük bir alana uzun süre temizlenmeyecek bir ürün uyguladığımız için içeriğine dikkat etmemizde yarar var. Nemlendiricilerin içinde shea yağı, hindistan cevizi yağı, saf zeytinyağı, jojoba yağı gibi saf nem ajanı, nem tutucu olarak gliserin olup olmadığına bakabiliriz. Yeşil çay özleri "anti-aging" etkisi arayanlar için idealdir. 

Hangi markaları tercih edebiliriz?
 • Uzunca bir süre duştan sonra kurulanmadan ekstra saf zeytinyağı (EVOO) kullandım ve nemlendirmesinden çok memnunum. Bunu ya da yukarıda sayılan yağlardan saf olanlarını bu amaçla kullanabilirsiniz.
 • Raen vücut losyonları (Lila Kutu ve Raen'den alabilirsiniz. -şu an bu ürünleri deniyorum; nemlendirme etkisini yukarıdaki zeytinyağı ile arttırmak gerekiyor.)
 • Yes To ürünleri (Sephora)
 • Burt's Bees (Boyner, Sephora, eczaneler)
 • Dr. Hauschka (GNC)
 • Pangea Organics (Pangea Türkiye sitesinden)
(Görsel Kaynak TIKTIK)


Güneş Kremleri

Güneş kremlerinden yakın zamanda blogda bahsetmiştim -daha doğrusu bahseden harika bir bloga yönlendirmiştim. Güneş kremlerinin içeriklerinin de iyi incelenmesi gerekmekle birlikte, uzmanların bir kısmı güneş ışınlarının kimyasal koruyuculardan çok daha tehlikeli olduğunu düşünüyor. Yine de, titanyum dioksit (titanium dioxide) ya da çinko oksit (zincoxide) gibi cilt tarafından emilmeyen fiziksel filtrelere sahip güneş koruyucuları tercih edip "-cinnamate" ya da "avobenzone", "Oxybenzone" gibi alerjiye dahi yol açabilecek kimyasal filtrelerden kaçınmaya çalışmak...

Hangi markaları tercih edebiliriz?
 • Çocuklar için TruKid en güvenli güneş koruyucu
 • Büyükler için ben Green Energy Organics markasını buldum Lila Kutu'da. 
 • Kiss My Face'in bazı ürünlerinin de içeriği gayet güzel (Lila Kutu)
 • Aubrey Organics güneş kremi


Deodorant/Roll-on

En sıkıntılı konulardan biri de alüminyum içeren deodorantlar. Alüminyum Alzheimer hastalığıyla, tricolsan ise endokrin bozukluklarıyla ilişkilendiriliyor. Bu maddelerin terlemeyi önlemesi için nano boyutlarda olması gerekiyor. Bu da cilt tarafından hemen emilmeleri anlamına geliyor. Ayrıca, terlemenin önlenmesi, vücudun doğal soğuma ve kir atma mekanizmalarını engelleyeceğindan hali hazırda sağlıklı değil. Amaç terlemeyi değil, kokuyu önlemek olmalı.

Kişisel deneyimim, alüminyumsuz deodorantların ter kokusu konusunda pek başarılı olmadığı yönünde. Kitapta "karbonatla esans yağlarından birini karıştırıp mineral makyaj kutularında birinde taşımayı ve kabuli fırçayla uygulamayı" öneriyor. Fakat bu yöntemin de sıkça tekrarlanması gerekiyormuş. Kokuyu anında aldığı söyleniyor...

Hangi markaları tercih edebilirsiniz?
 • Crystal (Gratis'te satılıyor -ben mendil şeklinde olanlarını denedim, fena değil)
 • Isana Deodorant (Rossmann'da satılıyor -bu fena değil gerçekten. Çantaya atmak için minik boyları da var)
 • Sebamed (yeni gördüğüm alüminyumsuz roll-onları var. Fresh olanını aldım, kullanmış olduğum Avalon Organics'ten çok daha koruyucu olduğunu düşünüyorum).
Parfüm

Daha önceki yazılarda da bahsetmiştim, parfümlerin içinde talatların (phtalate) yanında yüzlerce bilemediğimiz kimyasal bulunuyor. Eğer firmalar bu parfümleri kendileri esans yağlarından üretmiyorlarsa, içeriğini bilmeleri her zaman mümkün olmuyor. Ayrıca parfümler havaya yayıldığı için yalnızca sizi değil eşinizi, bebeğinizi, etrafınızda yaşayan herkesi de etkiliyor... Bu yüzden katı parfüm kullanmak ya da roll-on şeklinde satılan esans yağlarından almak en iyisi olabilir.

Hangi markaları tercih edebilirsiniz?
 • More Than Soap Katı Parfüm (Lila Kutu)
 • L'Occitane (içeriğini inceleyemedim, emin değilim...)
 • Doa Kozmetik (hala üretiyorlarsa...)
------------------------

Siz de kendi kullandığınız doğal içerikli saç ve vücut bakım ürünlerini paylaşırsanız güzel bir veri tabanı oluşturabiliriz. Bir sonraki hafta Yüz ve Tırnak Bakım Ürünleriyle devam edeceğim; güzel bir hafta diliyorum!!!


------------------------------
NOT: Burada bahsedilen "No More Dirty Looks" isimli kitabı hediye ettiğim yaz çekilişim başladı, baktınız mı? Bu arada, formdaki "blogda görmek istediğiniz konular" kısmına yazdıklarınızı ağzım kulaklarımda okuyorum, notlar alıyorum! Cuma günü çekiliş bitiyor; kazananla birlikte önerilerinize yanıtlarımı da yazacağım :) Herkese çok çok teşekkür ederim!!! Sevgiler...26 yorum

 1. Güzel bir yazı olmuş Başak:) Yalnız ben katı parfüm konusundan biraz şüpheliyim. İçeriği güzel bir katı parfüme henüz rastlamadım. L'occitane ve Doa Kozmetikte dahil. Öptüm:)

  YanıtlaSil
 2. More Than Soap fena değil sanki Selin'cim... Onun da tek bir kokusu var :/ Bu arada, Live Clean yorumunu gördüm ama sanırım altına yazamadım. Çok teşekkür ederim ve çok da sevinirim diyecektim :) Öperim!

  YanıtlaSil
 3. bir solukta okudum yine. çok ama çok teşekkür ederim böyle bir konuda bilgilendirdiğin için...

  YanıtlaSil
 4. Çok sevindim FundaModa, rica ederim :) Sevgiler!!!

  YanıtlaSil
 5. Parfümümden vazgeçemem ama sanırım Giovanni'yi deneyeceğim. Bu arada karbonatı ben uyguluyorum ve hiç fena değil. Banyodan çıktığımda henüz ıslakken sürüyorum ve etkisi gün boyu devam ediyor o şekilde kullanınca.

  YanıtlaSil
 6. Parfüm işi sıkıntılı Makyajlı Anne :))

  Karbonatı ben de deneyeyim o zaman :) Hele ki bu yaz illa bir şeyler bulmak lazım... hoş, an itibariyle bizim ofis 20 derece falan, herhalde terlemeyi özleyeceğim hafta içi ama, du bakalım...

  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 7. Giovanni şampuanlar ve saç kremleri benim de favorim. Özellikle nem serisi muhteşem..

  YanıtlaSil
 8. Evet, o seri gerçekten iyi Işık'cım :) Sevgiler!!!

  YanıtlaSil
 9. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş Başakcım ellerine sağlık :) Ben bu ara deodorantlara taktim, elimdekilerin hepsi al. içeriyor :( Doğal deolar da koruma konusunda çok başarılı değil makeupalley'den gördüğüm kadarıyla. Kiehl's deodorantım bitince al. içermeyen birkaç deo denemeyi düşünüyorum. Sen Isana'dan memnun kaldın mı bu arada?

  YanıtlaSil
 10. Benim alerjik bir bünyem var mesela banyo jellerine, Al içerikli roll onlara vs vs bu yüzden jellerden çok doğal sabunları tercih ediyorum yine roll olan içinde Gratisten aldığım Day's Allfree Natural Deodorant kullanıyorum oldukça mennumum :)bloğumda Parabenli & Alüminyumlu Kozmetik Ürünleri ve Metal Alerjisnden bahsetmiştim beklerim :)
  Şu saçları tersten yıkama olayını deneyeceğim merak ettim :)
  Sevgiler, http://hazioz.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 11. merhaba başak hanım ^^

  benim sizden tek bir ricam var, nude renkli krem farlarla daha çok makyaj postu hazırlamanız.

  bu arada live clean güzeldir. fakat şöyle de bir şey var ki bir şampuanı devamlı kullanmak saça bağışıklık (?) kazandırır. en azından ben de öyle oluyor. ilk bir ay "süper" dediğim şampuan için ikinci ayın sonunda "yeaa nebiçimde" diyebiliyorum.

  uzatmadan güzel bir posttu. ellerinize sağlık ^^

  YanıtlaSil
 12. canımmmm harika bir yazı olmus favorilerime eklendi bile :) her an elimin altinda olsun :) karbonatı ben de denedim ve gercekten etkili. Ama su sıralar useniyorum :( ama tekrar baslamaliyim. en dogali. katı parfum olarakta doa kozmetikten sandal agaci almistim cok hos bir kokusu var tavsiye ederim :)

  YanıtlaSil
 13. Onur'cum, Isana'dan Alba Botanica'ya göre daha memnun kaldım. Şimdi Sebamed'inkini kullanıyorum, o da fena değil. İKisi de aklında olsun :) Sevgiler...

  YanıtlaSil
 14. Hazel, Days AllFree de aklımda olsun, Sebamed'den sonra denemek isterim :) Yazıya da ilk fırsatta bakacağım. Teşekkürler, sevgiler!

  YanıtlaSil
 15. Holy Hanımcım, teşekkürler :) Nude renkli krem farlarla makyaj postu hazırlarım tabii ki. İstek farınız varsa alabilirim burdan :)

  Şmapuanı sürekli kullanma konusunda katılıyorum. Bende de aynı şey oluyor. Bu yüzden zaten bir şampuan bitince hemen farklı bir şey deneyesim geliyor :)

  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 16. Burcu'um, teşekkürler!! Karbonatı ben de denemeye karar verdim! Denemekten zarar gelmeyeceği kesin :)) Elimdeki parfümlere henüz kıyamasam da, bittikleri zaman katı parfümü deneyeceğim, senin önerin de aklımda! Teşekkürler, sevgiler...

  YanıtlaSil
 17. Basak cim sormayı unutmusum el hijyenini nasıl sağıyorsun peki evde? Ben katı sabun kullanamıyorum cocuklar icin beceremiyorlar :( biri 5,5 yas diğer 28 aylık. Onerebilecegin icerigi temiz ama eldeki mikroplarida temizleyebilecek, sıvı sabun var mı?

  YanıtlaSil
 18. Burcu'cum, biz katı sabun kullanıyoruz. Çınar da çok beceremiyor ama, ben elimde köpürtüp onun eline köpüğü sürüyorum. Böyle yıkıyoruz. Sıvı sabun hiç araştırmadım, ama aklımda olsun! Bundan sonra bakarım :) Sevgiler!!

  YanıtlaSil
 19. tersten yıka! nasıl bir aydınlanma oldu bende :) sağol.
  bu arada görürse eğer Burcu hanım'a hitaben; 28 aylık olanın sabun kullanması için zaten biraz erken. 5.5 yaşındaki çocuğunuz için de katı sabunu keserek avucuna sığabileceği boya getirebilirsiniz ya da seyahat boy küçük sabunlardan kullanabilirsiniz. Bize göre normal boyutlarda bir sabun onlara göre fazla büyük, hem de ıslandığında iyice kayganlaştığı için elinde döndüremeyeceğinden sabun kullanmak istemeyebilir.

  YanıtlaSil
 20. Didem Hanım, rica ederim! Sabunla ilgili yazdıklarınızın bana da çok yararı oldu! Ben de oğlum için evimizdekileri kesip küçülteyim :) Çok teşekkürler, sevgiler!

  YanıtlaSil
 21. Doanın uzun süredir müşterisiyim. Ürünlerini her geçen gün geliştirme amacında. Bunu da başarıyor. En son aldığım yüz temizleme jelini çok beğendim. Elimde ki vichy ve kiehl's bitsin. Tekrar ondan alabilirm. Tabii kiehl's e daha başlamadım. Belki onu daha çok beğenirim. :) sebamed deodorant fena değildi. Gratislerde satılan bir deo vardı mum gibi olanlardan mamarkasını unuttum onun limonlusu iyi idi. Sonra Gratis de satılan krystal markasının roll on ve sprey şeklinde deo su var. Ancak roll on bence doa nın da satmış olduğu cilt şapının aynısı. Aynı ürün gncde de var. Giovanni den Bende memnunum. Ama raen gelince sadece raen kullanıyorm. Zaten termal maskesinin hastasıyım. Sabun olarak dilolives ten sipariş ediyorm. Doğal keçi sütü sabun. Elimde ki en son peeling olan rareblossomla da bitince yalnızca yüz için olan ipek kese kullanmayı düşünüyorum peeling yerine. Sence bu doğru bir tercih olur mu. Karar veremedim.

  YanıtlaSil
 22. Tavsiyesever, muhteşem bir yorum-özet olmuş, çok çok teşekkür ederim!!!

  Doa Kozmetik'ten daha önce bir kaç ürün aldım; ama beni çok etkilemedi. Bilmiyorum, yeniden deneyebilirim; ama şu anda almayı düşündüğüm bir şey yok :) Temizleme jeli aklımda olsun :)

  Raen termal maskeyi duymamıştım, kesinlikle deneyeceğim!

  Sabun için Dilolives de aklımda kesinlikle! Süper!!

  Bence de peeling için haftada bir ipek kese yeterli ve son derece de iyi bir yöntem olabilir. Eskiden peeling mi varmış, mis gibi keseyle yumuşacık oluyormuş herkes :))

  Sevgiler!!!

  YanıtlaSil
 23. Bu yazıyı atlamışım ben, bir solukta okudum.
  Ben de Giovanni markasının şampuanından memnun kalmıştım, biraz daha ucuz olsa daha iyi olurdu.
  Bence teknoloji geliştikçe bizler daha çabuk yaşlanıp hastalanıyoruz
  Ananelerimize bakıyorum, hepsinin cildi pırıl pırıl. Mesela benim ananem cildini hep saf su ile yıkardı, çeşme suyu ile değil. Zeytinyağı sürerdi. Biz de çuvalla para verdiğimiz markaları kullanıyoruz iyi diye.
  Kuzenim bana demişti ki 'Kozmetik sektörü kadını güzelleştirme bahanesiyle çirkinleştirip, sonra tedavi bahanesiyle yine çirkinleştirir ve çarkını döndürür."

  YanıtlaSil
 24. Kuzenin çok haklıymış Luna; kesinlikle olan bu...

  YanıtlaSil
 25. diğer gönderiye de yorum yapmıştım gerçi bu yazıların üzerinden çok zaman geçmiş ama olsun ben de yazayım istedim. kozmetik dünyasına girdiğimden beri yeni yeni böyle şeyleri araştırmaya başladım ve kendimce uygun fiyatlı alternatifler buldum. mesela deodorantta elimdeki kimyasallar bittikten sonra ya rossmannlarda satılan ve artık çeşitlerinin de geldiğini gördüğüm all days natural marka deodoranta geçicem.kiyager bir arkadaşıma bundan aylar önce içerik inceltmesi yapmıştım bu çok iyi demişti. benim için kokusu çok fark etmiyor çünkü az çalışan troidlerim yüzünden ben neredeyse hiç terlemiyorum diyebilirim.
  ayırca parfüm kokusu olmaması pis olduğunuz anlamına gelmediği için ben evdeki parfümler bitince (nasıl olacaksa) parfüm kullanmak da istemiyorum çünkü temiz olduğunuz ve düzenli duş aldığınız üsrece zaten pis kokmazsınız ayrıca da insan kendi ten kokusunu da bastırmamış oluyor böylece.(yapabilir miyim bilmiyorum ama elimdeki ürünler bitince çok mantıklı geliyor)
  rossmanndaki alterra ürünlerinde önceden bdih sertifikası vardı sonradan kaldırlar böyle bir şey nasıl mümkün olabilir bilemiyorum ama ben çok memnundum her şeyinden ve elimde sırf duş jeli olarak bile 3 tane ürünü var içeriği de temiz görünüyor şu an duş jeli olarak aloe veralısını kullanıyorum. ayrıca bunun el sabunu da var onu da aldım ama kimyasallar bitmeden geçmeme niyetindeyim.
  yalnız benim için çok öenmli bir şey var o da saç köpüğü çünkü neredeyse nemlendirici kadar sık kullandığım bir şey. malum kıvırcığım. ve onda kimyasallar aşırı yoğun. napacağımı bilmiyorum
  bu da böyle bir içini dökme oldu :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gizem güzel yorumun için teşekkürler :)

   All Days Natural'ı duydum sanki, bir bakayım ona. Ve parfüm konusuna da katılıyorum; temizsen kokmazsın. Nokta. Ben parfümü kendimi iyi hissetmek için sıkıyorum sanırım :)

   Alterra'nın içerikleri gayet iyi; sanırım Isana da öyle. Rossmann'daki markaları genelde güvenerek alıyorum, en azından Alman teknolojisi :))

   Saç köpüğü ile ilgili olarak, ben sanki bir ara böyle temiz bir şey almıştım, hangi markaydı hatırlamıyorum ama hiç memnun kalmadım. Watson'sda satılıyordu hatta... hatırlarsam yine yazarım...

   Sevgiler!!!

   Sil

"Yapıcı" olduğu sürece her türlü eleştiriye açığım. Yalnızca beğeninizi ifade etmek zorunda değilsiniz pek tabii; ama, yazar(lar)ı ya da yorumcuları kıracak, incitecek tarzda yorumlar yazmaktan kaçınmanızı rica ediyorum. Teşekkürler.

© L'Arc-en-ciel
Maira Gall
L'Arc-en-ciel - ©

Blog Tasarımı

Bu sitede yayınlanan yazılar ve resimlerin izinsiz kullanılması
5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına aykırıdır.