No More Dirty Looks #4 -Makyaj ve Tırnak Bakım Ürünleri


5 Ağustos 2013 Pazartesi

Bu yazı dizisinin finalini makyaj ve tırnak bakım ürünleriyle yapmak istedim. Makyaj ürünleri kozmetiklerin daha az tehlikeli kısmını oluştursa da, pek önemsemediğimiz tırnak ürünleri aslında ciddi riskler barındırıyor. 

Makyaj ve tırnak bakım ürünlerine geçmeden, daha önce nelerden bahsettiğimizi hatırlamak isterseniz:


yazılarına göz atabilirsiniz!

MAKYAJ ÜRÜNLERİ

Temiz içerikli makyaj malzemeleri ülkemizde henüz çok yaygın değil. Ve bu özellikteki makyaj malzemelerinin çok tercih edilmemesinin nedeni de, cilde zararlı boyalar vb içermedikleri için renk skalalarının ya da kalıcıklıklarının tatmin edici olmaması. Bu noktada, arada bir bayılarak kullandığınız kırmızı rujunuzu bir kenara atmadan, her gün kullandığınız ürünleri temiz alternatifleriyle değiştirmek daha mantıklı olabilir.

Fondöten/Renkli Nemlendirici

Evlerimizdeki fondötenlere baktığımızda genelde içlerinde şunların olduğunu görürüz: su ve su içinde çözülmüş koruyucular, kimyasal güneş filtreleri, parfüm, silikon, mineral yağlar ve pek çok kanserojen kimyasal! Her gün yüzümüze sürmek için pek ideal değil, değil mi? Eğer fondöten her gün kullandığınız bir makyaj malzemesi değilse, çok sorun yok. Fakat öyleyse, makyaj rutininizde ilk değiştireceğiniz ürün olmalı. 

Öncelikle, SPF'li bir fondöten alacaksanız, fiziksel filtreli olanları (titanyum dioksit ya da çinko oksit gibi) tercih edin. Silikon yerine jojoba yağı ve castor oil ile güçlendirilmiş formüller, organik balmumu ve doğal bitkisel özler içeren ürünler doğru tercih olabilir!

Hangi Markalar Tercih Edilebilir?

- Lavera (Lila Kutu)
- Nvey Eco (Lila Kutu)
- Aubrey Organics (Lila Kutu, Aubrey Türkiye)
- Avéne Compact (eczaneler, dermokozmetik siteleri)


Kapatıcılar

Makyaj bazının üzerine ufak miktarlarda uyguladığınız kapatıcıların temiz içerikli olması çok kritik olmayabilir. Ancak doğrudan cildinize ya da sivilce üstüne uyguluyorsanız, dikkatli olmanızda yarar var. Özellikle, sivilce üzerine uygulandığında, zaten hasarlı olan doku kimyasalları daha çabuk emer ve daha çok hasar görür. Temiz mineral pudralar, sivilce üstüne kapatıcı olarak kullanılabilir. Bunun için:
 • Minik bir miktar kapatıcıyı sert bir fırçaya alıp uygulayın
 • 1 dakika kadar bekleyin ve fazlasını alın
 • pudrayla sabitleyin.
Hangi Markalar Tercih Edilebilir?

- Lavera (Lila Kutu)
- Nvey Eco (Lila Kutu)
- ID Bare Minerals (bazı ezcaneler ve dermokozmetik siteleri)


Pudralar ve Mineral Ürünler

Toz halinde olan bu ürünleri yalnızca cilt emmez, aynı zamanda soluruz. Bu yüzden de içerikleri konusunda dikkatli davranmak gerekir. Her mineral ürün temiz içerikli anlamına da gelmez ne yazık ki. Bir çoğunda paraben ve silikon da bulunabilir. Bismuth oksikolrür içerenleri cilt tahrişlerine ve kurumaya yol açabilir. İçerikleri mutlaka incelenmelidir. Fakat, gerçekten temiz olan mineral ürünler cilt için tercih edilebilecek en doğru makyaj malzemeleridir! Dikkat edilmesi gereken nokta, bu tür ürünlerin içindeki mısır niişastası sivilceleri besleyebileceğinden, akneye meyilli ciltlerin dikkatli kullanması önerilir. 

Hangi Markalar Tercih Edilebilir?

- Lavera (Lila Kutu)
- Nvey Eco (Lila Kutu)
- ID Bare Minerals (bazı ezcaneler ve dermokozmetik siteleri)
- Jane Iredale (bazı ezcaneler ve dermokozmetik siteleri)

Ruj, Dudak Parlatıcısı ve Dudak Balmı

2009 yılında Amerikan FDA'nın araştırdığı 20 rujun tamamında kurşun bulundu. Pek çoğumuz rujumuzu gün içinde "yediğimiz" için de tehlikeli. Kurşun içermeyenlerin içinde paraben, propylene glycol, parfüm ve BHA gibi kanserojen kimyasallar da mevcut... 

Dudak balmlarında ise envai çeşit petrokimyasal bulunuyor. Bunların neden olduğu zararları bir önceki yazıda açıklamıştım. Fakat, temiz içerikli olanlarını bulmak da mümkün!


Hangi Markalar Tercih Edilebilir?

- Burt's Bees (eczaneler ve Sephora) -hem dudak balmı hem de rujları mevcut; ve çok da başarılı!
- Jane Iredale (eczaneler ve dermokozmetik siteleri)
- Aubrey (Lila Kutu ve Aubrey Türkiye)
- Lavera (Lila Kutu)

Rimel

Gözlere en yakın kullanılan ürünlerden biri olduğu için rimeliniz de temiz içerikli olsa çok iyi olur! Fakat, bazen temiz bir kirpik bazı da (örn. Jane Iredale) favori rimelinizi bir kenara bırakmak zorunda kalmadan işinizi görebilir! Rimellerin içeriğinde neler yok ki: formaldehit türevleri, civa, SLS, paraben, petrol türevleri, fitalat... temiz alternatiflerinde ise balmumu, mineral pigmentler, yumuşatıcı yağlar, kil ve bazen eser miktarda alkol bulunmakta. 

Hangi Markalar Tercih Edilebilir?

- Physician's Formula (eczaneler ve dermokozmetik siteleri)
- Jane Iredale (eczaneler ve dermokozmetik siteleri)
- Nvey Eco (Lila Kutu)Göz Farı ve Eyeliner

Yine rimel ile benzer tehlikeleri olan ürünler... Özellikle eyeliner, kurşun içeriği ile dikkat çeken bir makyaj ürünü. Ancak, göz içine çekilmediği sürece, nispeten daha az zararlı olduğu kabul ediliyor. Farların ve eyelinerın içinde polyethylene, 1-4 dioxane, paraben, mineral yağlar ve parafin bulunuyor. Gözlere temas ettirmek için çok da sevimli maddeler değil...

Hangi Markalar Tercih Edilebilir?

- Jane Iredale (eczaneler ve dermokozmetik siteleri)
- Lavera (Lila Kutu)
- Nvey Eco (Lila Kutu)
- Physicians Formula (eczaneler ve dermokozmetik siteleri)


Allık, Bronzer, Aydınlatıcı

Tüm bu ürünlerin amacı "cildimizi sağlıklı göstermek" olduğu halde, içerikleri temiz olmayanlar aslında görnmeyen biçimde tam tersini yapıyor! İçlerindeki 1,4-dioxane, methylparaben, silikon ve parfüm gözenekleri tıkıyor, cildi daha donuk hale getiriyor. Bu ürün grubunun mineral olanları ise makyajda kullanmak için iyi bir çözüm! 

Hangi Markalar Tercih Edilebilir?

- Physician's Formula (eczaneler ve dermokozmetik siteleri)
- ID Bare Minerals (eczaneler ve dermokozmetik siteleri)
- Dr. Hauschka (eczaneler ve dermokozmetik siteleri)
- Laura Mercier Mineral Powder (Boyner)
- Jane Iredale (eczaneler ve dermokozmetik siteleri)
- Lavera (Lila Kutu)
- Nvey Eco (Lila Kutu)
- Aubrey Organics (Lila Kutu ve Aubrey Türkiye)


Kozmetik ürünlerinin yanı sıra, cildimize iyi davranmak istiyorsak, makyaj fırçalarımızı da rutin olarak temizlemeliyiz. Bebe şampuanı ile iki haftada bir yıkamak iyi bir çözüm olacaktır!

TIRNAK BAKIM ÜRÜNLERİ

Oje

Ojelerin içindeki toluene ojenin yumuşakça tırnağa uygulanmasını, DBP (fitalat) plastikleşmeyi ve Formaldehyde da tırnakları sertleştirmeyi sağlar. Ve tüm bu özelliklerinin yanında, üçü de kanserojendir! Tırnaklarımız doğrudan damarların ve yumuşak et dokunun üzerindedir ve üzerlerine sürülen tüm maddeleri doğrudan alt tabakaya geçirir. Bu nedenle ojenizin ya da en azından ojenizin altına sürdüğünüz bazınızın 3-free, yani bu üç maddeyi içermiyor olması oldukça önemlidir! 

Hangi Markalar Tercih Edilebilir?

- O.P.I (Sephora)
- Zoya (Evoria)
- Butter London (Douglas)
- Sally Hansen (not: 3-free olduğu kitapta yazıyor; kontrol edilmeli)
- Flormar
- Pastel 


Takma Tırnak

Takma tırnaklar akrilik polimerlerden oluşur ve bu ürünlerin monomerleri tırnak üzerine yapışıp kalır. Daha sonra da alt dokuya geçer. İritasyon, tahriş, alerjik reaksiyon, tırnak yatağının bozulması gibi zararları ve mantar enfeksiyonu yaratma riski vardır. Kısacası, kesinlikle uzak durulması gerekir...

Oje Çıkarıcı

Hepimizin bildiği gibi, asetin Avrupa Birliği ülkelerinde yasaklandı. Cilt tahrişi, baş dönmesi, mide sorunları, kısa süren PMS döngüsü gibi sorunlara yol açıyor. Asetonsuz oje çıkarıcılar iyice yaygınlaştı; fakat bunların içeriklerini de kontrol ederek almakta yarar var... (not: kitapta içeriklerle ilgili bilgi verilmemiş; am auzak durulacak kimyasal listesine bakılabilir.)

Hangi Markalar Tercih Edilebilir?

- Sephora (Sephora)
- Golden Rose Wynn (tüm kozmetikçilerde)
- Benri (Gratis)
- Oversa (Amadea web sitesi ve Douglas)

Kütkiül Giderici

Kimyasal kütikül gidericiler tırnak yatağını hassaslaştırdığı ve tırnak matrisini bozuğu için zararlı. Bunlarrın yerine duştan sonra limon içerikli doğal bir tırnak yağını kulak pamuğu ile etlerimizi iterek uygulayıp ellerimizi şöyle bir yıkamak yeterli olacaktır. 

Kendin Yap (DIY) Çözümler

Manikür:
 • İyi bir törpü alın (cam ya da kağıt)
 • Tırnağınızı tek yöne doğru törpüleyin
 • eğer yanma hissediyorsanız, fazla yapmışsınız demektir, durun.
Bitkisel Yağ Banyosu:

Tırnaklar yüzeylerinin %25'i kadar sıvıyı emebilirler. Bundan yararlanarak hazırlanan tırnak banyosu harika bir bakım olacaktır! Haftada bir kez aşağıdaki gibi bir bakım yapabilirsiniz:
 • Doğal bitkisel bir yağı alın (limon eklerseniz tırnaklarınız güçlenir de)
 • Tırnaklarınızı yağa batırın ve 5-10 dakika bekleyin
 • Şöyle bir yıkayın; yalnızca fazla yağın arınmasını istiyoruz. (Görsel Kaynak)

 • Jojoba ve zeytin yağı kütikül gidermek için en iyileridir!
 • Limonu eldeki lekeleri gidermek için kullanabilirsiniz: 6 hafta boyunca her gün limonu ellerinize ve lekelere sürün, güneş ışığından koruyun!
 • Ayağınızdaki ve ellerinizdeki ölü derilerden kurtulmak için ponza taşı kullanın (cildiniz yanıyorsa, çok fazla yapmışsınız demektir).
-------------------------------------------------

No More Dirty Looks isimli kitaptan paylaştığım bilgilerin böylece sonuna geldik. Umarım hepimizin kulağına biraz da olsa kar suyu kaçmıştır! Sizin de temiz bakım/kozmetik önerileriniz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim! Tertemiz ve sağlıklı günler diliyorum!!!

Sevgiler ve iyi haftalar!!!!22 yorum

 1. Çok faydalı be bilinçlendirici bir yazı olmuş gerçekten. İyi ki paylaştın bu yazıları. Dikkat etmeye çalışıyordum zaten ama sayende biraz daha olsa gözüm açıldı. Daha da bilinçli bir tüketici olmaya çalışacağım artık :)

  YanıtlaSil
 2. Ceren, teşekkürler. Yararı olmasına çok seviniyorum! Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 3. Yine cok guzel bir yazı olmus basak:) Avene Compact favorim:) J. Iredale yerine Pf maskara oneririm:)

  YanıtlaSil
 4. Teşekkürler Selin'cim :) Jane Iredale rimel bazı kitapta çok öneriliyordu; onun için ekleyeyimd edim. PF aklımda! Elimdeki stokları eriteyim, kendisiyle haşır neşir olacağım :) Sevgiler! (Not: mailimi gördün mü? :) )

  YanıtlaSil
 5. Tatlım çok güzel bir yazı olmuş.
  Ayda 4-5 kez fondöten kullandığım için fondöten kısmını atlıyorum.:)
  Renkli nemlendirici olarak içeriği temiz bu markalarda varsa bakmak lazım acaba Kiehl's'in içeriği nasıldır.
  Far denen şeyde alındı mı kolay kolay bitmiyor ama yeni far alacağım zaman bu markalara bi bakacağım.
  Asıl derdim cilt bakım ürünleri en iyisi önce internette araştırma yapıp, sonra deneyip, sonrada almak.:)

  YanıtlaSil
 6. Her ne kadar ürün çeşidi az ve renkleri genellikle beyaz tenlilere yönelik olsa da Rossmann'da satılan doğal kozmetik Alterra'yı da öneri olarak eklemek istiyorum. İçerikleri temiz ve uygun fiyatlı, internetten almak gerekmiyor. Organik ürün olmasa da The Balm'ın da bazı ürünleri temiz içerikli,alırken bakmak lazım. Bu yazı dizisi için teşekkürler, elinize sağlık :) Bence de gerçekten önemli bir konu.

  YanıtlaSil
 7. Kiehl's konusu biraz karışık Melal'cim; yani ürünün içeriğine bakmak şart. Her ürünü süper temiz değil ne yazık ki... sana temiz kozmetik maceranda başarılar dilerim :)) Sevgiler!

  YanıtlaSil
 8. Elnaturale haklısın, yazdığın çok iyi olmuş. Çok süper değil ürünleri; ama içerikleri temiz hiç olmazsa.
  Balm'da paraben vs yok; ama, kalan kimyasallar konusunda öyle çok çok başarılı değil. Yine de alınabilecek iyi ürünlerden.
  Çok teşekkürler katkı için, sevgiler!

  YanıtlaSil
 9. Benim için ilk sırada göz kremi ve nemlendirici var.
  İlk önce cildime uyan, içeriği temiz bir ürün bulmam lazım ve sanırım bu da biraz deneme, yanılma yöntemiyle olacak.
  Sağol canım keşke memnun kaldığımız firmalar azıcık içeriklerini düzeltseler.

  YanıtlaSil
 10. Canım eline sağlık ne güzel bilgiler veriyorsun :) ara ara keşfettiğin temiz ürünlerin yazılarını bekliyorum. Bu yazı serisi çok bilgi verici oldu hepimiz için. Burt's B. 'Nin limonlu kütikül yağı benim favorim nacizane paylaşmak istedim :)

  YanıtlaSil
 11. Cok faydali ve bilincli tuketici olmaya yonelik bir yazi :)) Urunleri secerken olabildigince az kimyasal icermesi sagligimiz icin cok onemli
  ..Sayende urunlerle ilgili bilgiler ogrendim :)

  YanıtlaSil
 12. Makyaj ve Alışveriş, çok teşekkürler. Her Cuma temiz ürünlerle ilgili bir yazı yazıyorum artık :) Burt's Bees ben de kullanmıştım, uzun zaman olunca unutmuşum; hatırlatma için teşekkürler :)) Sevgiler!

  YanıtlaSil
 13. Nihal, yararlı olmasına çok sevindim :) Teşekkürler güzel sözlerin için, sevgiler!

  YanıtlaSil
 14. Bu yazılarını çok severek takip ediyorum. Makyaj malzemelerinde tamamen temiz olmak benim için uzun bir süre hayal olarak kalacak olsa da, kesinlikle şampuan, duş jeli, duş kremi ve bir çok cilt bakım ürünlerinde en yakın zamanda temize doğru gitmek istiyorum :) Bu konuda da yazıların çok yardımcı oluyor çok teşekkürler! Ben de blogumda yer verdiğim temiz ürünleri paylaşıyorum, umarım yorumlarımı işe yarar bulursun :) Sevgiler

  PF rimel http://beautystanbul.blogspot.com/2013/07/physicians-formula-organic-wear-jumbo.html
  Burts Bees ürünleri
  http://beautystanbul.blogspot.com/2013/07/burts-bees-hibiscus-tinted-lipbalm.html
  http://beautystanbul.blogspot.com/2012/04/burts-bees-replenishing-lip-balm.html
  http://beautystanbul.blogspot.com/2012/04/burts-bees-lemon-butter-cuticle-cream.html

  Nvey Eco fondöten http://beautystanbul.blogspot.com/2011/12/nvey-eco-moisture-rich-fluid-foundation.html

  Rare Blossom yağ
  http://beautystanbul.blogspot.com/2012/10/rare-blossom-onarici-bakim-yagi.html

  Bu marka eskiden boynerlerd satılıyordu ama şimdi kalktı sanırım ulaşabilirsen çok güzel ürünleri vardı haberin olsun :)

  YanıtlaSil
 15. Basakcığım JD rimel bazı cok basarılı hatta yazısını blogda yazmıstım.Ama maskaraları pek basarılı degil. Maskara olarak PF oneririm:)

  YanıtlaSil
 16. http://seregonsworld.blogspot.com/2013/05/jane-iredale-pure-lash-conditioner.html?m=0

  Jane Iredale makyaj bazı JI olacak o:)))) telefondan yazınca böyle oluyor:))õptüm:)

  YanıtlaSil
 17. Friday, ben de senin yazılarını severek takip ediyorum :) Ama böyle arşiv gibi olmuş bu yorum, harika!!!

  Hepsini, özellikle Nvey Eco fondöteni yeniden okuyacağım. Rareblossom yağın testerı vardı bende de, yeni bitti ve nefisti. O firmanın kapanmış olması çok üzücü :(

  Çok teşekkürler, sevgiler!

  YanıtlaSil
 18. Selin'cim, JI rimel bazı kesinlikle aklımda!!! PF rimeller de öyle... Rimel stoğum epey azaldı zaten, kesinlikle tercihim PF olacak :) Teşekkürler, sevgiler :)

  YanıtlaSil
 19. lavera ürünlerinin kullanıcı bir üyesi olarak tavsiye edebileceğim bir marka su ana kadar kulladıgım tüm üünlerinden çok memnun kaldım ve organik içerikli makyaj ürününlerini kullanmak ayrı bir avantaj cilt için bence..

  YanıtlaSil
 20. Ceyda öneri için çok teşekkürler! Lavera'yı ben de denedim, renkli nemlendiricisini aldım ama kokusu ve yapısı nedeniyle kullanamadım...

  YanıtlaSil
 21. Ben teşekkür ederim..Ürünlerin bence organik içerikli ve hiç bir katkı maddesi,koruyucu içermemesinden dolayı dogal kokuları oluyor konvensıyonel ürün kulanmaktansa biraz kokusuna dayanıp cildime doğal ürün kullanmak fikri daha güzel geliyor..

  YanıtlaSil
 22. O konuda katılıyorum Ceyda. Belki de hamileliğimin başında denediğim için kokusu çok anormal gelmiş olabilir :) Ama yapısı da bana uygun değildi. Yoksa, diğer temiz içerikli ürünlerin kokularını görmezden glip kullanabiliyorum. Sevgiler :)

  YanıtlaSil

"Yapıcı" olduğu sürece her türlü eleştiriye açığım. Yalnızca beğeninizi ifade etmek zorunda değilsiniz pek tabii; ama, yazar(lar)ı ya da yorumcuları kıracak, incitecek tarzda yorumlar yazmaktan kaçınmanızı rica ediyorum. Teşekkürler.

© L'Arc-en-ciel
Maira Gall
L'Arc-en-ciel - ©

Blog Tasarımı

Bu sitede yayınlanan yazılar ve resimlerin izinsiz kullanılması
5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına aykırıdır.