Atölye Tırnakçı'da Kalıcı Oje Deneyimi (Shellac)


6 Ocak 2016 Çarşamba

2015'in son günlerinde sevgili Parti Maymunu Emine ve Ankara Etkinlik Ayşegül ortak bir blogger partisine imza attılar. Ankara'daki pek çok türde yazan bloggerı buluşturan bu parti bizim için çok çok keyifli olmasının yanı sıra, sürprizliydi de. Çünkü Emine ve Ayşegül bizim için tatlı bir çekiliş hazırlamış ve her birimize farklı hediyeler seçmişlerdi. Ne şanslıyım ki, bana Atölye Tırnakçı'dan Kalıcı Oje Uygulaması çıktı. Londra seyahatim öncesi daha uygun bir hediye bulamazdım sanırım!

Atölye Tırnakçı Ankara'da, Tunalı Hilmi Caddesi'nde, İnci Ayakkabı'nın hemen üstünde (yanında da Gratis var). İçerisi oldukça şık ve ferah. Manikür kısmı ise alışılmışın dışında şık bir tasarıma sahip. Çalışanlar da çok kibar ve ilgiler, orada geçirdiğim her dakika bunu hissettim, kendilerine teşekkür ederim.


Benimle Damla Hanım ilgilendi ve kalıcı oje uygulamasını o yaptı. Kalıcı oje nedir, derseniz; özel bir ojeyle yapılan ve iki haftaya kadar kalıcılık vaat eden özel bir uygulama. Ojenin markası Shellac. Altına sürülen baz sayesinde tırnaklara zarar vermeyen ve kalın bir tabaka uygulandığı için tırnak kırılmalarını önleyip tırnakların uzamasına da yardımcı olan bir uygulama. Oje değiştirmeye üşenen, ama tırnaklarının da her daim bakımlı görünmesini isteyenler için birebir. Seyahatler içinse biçilmiş kaftan!

Malzemeler ve UV makinesi

Uygulama adımlarını o gün Snapchat'te anlatmıştım; ama kaçıranlar için tek tek yazmak istedim. Öncelikle tırnaklar hazırlık solüsyonu ile siliniyor ve ojeye hazırlanıyor. Daha sonra tırnaklarınıza şeffaf bir koruyucu baz sürülüyor. Diğer ele geçerken, baz sürülen el makineye alınıyor ve UV ışınıyla bu kat kurutuluyor. Elin biri işlemdeyse, diğeri makinede oluyor. 


Daha sonra ojeye geçiliyor. Tek sıkıntı, renk seçeneği. Shellac ojelerin çok fazla renk seçeneği yok; ama klasik renklerden hoşlanıyorsanız, sıkıntı değil. Ben tatil için en sevdiğim tonlardan biri olan bordoyu seçtim. Oje iki kat uygulanıyor ve her katta yine eller makineye alınarak tırnakların kuruması sağlanıyor. 


Oje sürme işlemi bittikten sonra üst kat uygulanıyor ve eller yine her kattan sonra makinete giriyor. Tırnakların kuruduğuna emin olunduktan sonra üst kat bir solüsyonla siliniyor ve böylece oje sabitlenmiş ve tırnaklara parlaklık verilmiş oluyor. Bu işlemden sonra ayrıca kuruma süresi vs beklemiyorsunuz. Bu uygulamanın en keyifli yanlarından biri de bu: Cüzdan çıkarmak için akrobasi yapmak zorunda kalmamak :)


Ojeyi çıkarmak içinse dilerseniz yaptırdığınız yere geri gidebilirsiniz, dilerseniz de saf aseton ile, alüminyum folyo yöntemi kullanarak (asetonlu pamuğu her bir tırnak üstüne koyup folyo ile kaplıyorsunuz ve 5-6 dakika bekletip siliyorsunuz) evde çıkarabilirsiniz (ben daha denemedim çıkarmayı, saf aseton bulmam lazım). Normal asetonlar bu ojeyi çözmüyor ama parlaklığını alıyormuş.

Edit: Saf aseton bulmadım; ama bloglara şöyle bir bakınca, normal asetonun da iş göreceğini anladım. Ama "asetonlu" aseton olacak. Aynen simli oje çıkarır gibi pamuklara döküp her bir tırnağımın üstüne koydum ve alüminyum folyo ile kapladım. 10 dakika kadar beklettim ve rahatlıkla çıktı hepsi... Yalnız tırnaklarımı biraz daha yumuşamış buldum. Yani sürekli yapılırsa etkisi ne olur bilemedim o yüzden; ama, seyahatler için bir harika!

Kalıcı ojenin üstüne isterseniz başka oje de sürebiliyor ve asetonsuz oje çıkarıcılarla kalıcı ojenin rengine ve parlaklığına zarar vermeden çıkarabiliyormuşsunuz; ama, ben denemedim açıkçası. 


2 haftaya yakın kalıcılık vaat eden oje, olur da herhangi bir yerinden hava alır da kavlarsa dokunmamanız öneriliyor. Ben hiç böyle bir sorun yaşamadım. Ve merak edilen noktaya gelirsek, an itibariyle tam bir haftadır tırnaklarımda bu oje var ve ne kavlama, ne soyulma, ne çizilme; hiçbir sorun olmadı. Ve hala ilk sürüldüğü gibi pasparlak!!! Bakınız aşağıda da kanıtı var :) Özellikle arka planda klavye var ki işe döndükten sonra çektiğim anlaşılsın... ya da, bugünün gazetesiyle mi çekseydim :))) 


Bu uygulamanın fiyatı Atölye Tırnakçı'da 50-60 TL arası. Tatiller ya da bahsettiğim gibi tırnak uzatmak isteyip de kırılmasından dolayı uzatamayanlar için iyi bir çözüm olabilir. Damla Hanım'ın uygulamasından da gayet memnun kaldım; gönül rahatlığı ile önerebilirim.


Adres: Atölye Tırnakçı, Tunalı Hilmi Caddesi No: 111/2 Kavaklıdere, Ankara
Tel: 0312 468 7490

Bu güzel hediye için yeniden Sevgili Emine ve Ayşegül'e teşekkür ediyorum!!!9 yorum

 1. çok güzel ve başarılı normalde tercih edeceğim bir yöntem değil ama seyahatler için çok pratik gerçekten de..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya aslında ben de sıkıldım 10 gündür aynı ojeden İrem, içime fenalıklar geldi :))) ama bir yandan da oje değiştirmek zorunda olmamak büyük rahatlıkmış :))) Öpüyorum!

   Sil
 2. Ayy Barça'ya gitmeden önce ben de yaptırayım :) Nasıl çıkardın kuzucum bunu, aseton bulabildin mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşin iyi ki sordun, yazıyı editleyecektim, unuttum. Saf aseton bulmadım; ama bloglara şöyle bir bakınca, normal asetonun da iş göreceğini anladım. Ama "asetonlu" aseton olacak. Aynen simli oje çıkarır gibi pamuklara döküp her bir tırnağımın üstüne koydum ve alüminyum folyo ile kapladım. 10 dakika kadar beklettim ve rahatlıkla çıktı hepsi :) Yalnız tırnaklarımı bğiraz daha yumuşamış buldum. Yani sürekli yapılırsa etkisi ne olur bilemedim o yüzden; ama, seyahatler için bir harika! Öperim!

   Sil
  2. Teşekkürler Başakcığım, e tabi havasız kalıyorlar falan, belki yedi sekiz günden fazla tutmamak daha iyi olabilir sanki. Bir de ben bu Shellac'ın Türkiye internet sitesine baktım, oje olarak aslında epey renk seçeneği var. Atölye'de daha az renk seçeneği mi mevcut acaba? sitesinde 83 renk diyor, hiç fena bir sayı değil :)

   Sil
  3. Olabilir Ayşin'cim, 10 renk ya vardı ya yoktu orda... belki daha fazla renk seçeneği olan bir yer bulunabilir :)

   Sil
  4. Bktım da şimdi, ne güzel renkleri varmış hatta yaaa... neyse benimki de fena değildi ama daha iyi olabilirdi...

   Sil
 3. Bu uygulamayı yaptıranlarda hep duyduğum sorun ojelerin çıktıktan sonra tırnakların yapısının çok bozulduğu oldu. Ama seyahatlerde de oje ciddi sıkıntı. Senede 1-2 kere yaptırılırsa sorun olmaz sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nilgün'cüm, duydukların doğru olabilir; çünkü, ben de tırnaklarımın çok yumuşadığını fark ettim ojeyi çıkardıktan sonra. Yani kesinlikle sürekli yaptıracağım bir uygulama olmaz. Ama seyahatler için çok mantıklı ve kullanışlı. Bence de senede 1-2 yaptırılırsa sıkıntı olmaz. Sevgiler!

   Sil

"Yapıcı" olduğu sürece her türlü eleştiriye açığım. Yalnızca beğeninizi ifade etmek zorunda değilsiniz pek tabii; ama, yazar(lar)ı ya da yorumcuları kıracak, incitecek tarzda yorumlar yazmaktan kaçınmanızı rica ediyorum. Teşekkürler.

© L'Arc-en-ciel
Maira Gall
L'Arc-en-ciel - ©

Blog Tasarımı

Bu sitede yayınlanan yazılar ve resimlerin izinsiz kullanılması
5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına aykırıdır.