Build-A-Bear Workshop: Kendi Ayıcığını Tasarla!


14 Nisan 2016 Perşembe

Bugün kozmetiğe biraz ara verip, yalnızca çocukların değil, içindeki çocuğu yaşatmış büyüklerin de bayıldığı bir mağazadan ve bu mağazada yaşadığımız harika deneyimden bahsetmek istiyorum! Geçtiğimiz Cumartesi sevgili Serap'ın davetiyle, Kentpark AVM'de bulunan Build-a-Bear mağazasında çok eğlenceli bir atölye çalışmasına katıldık ve kendi ayıcığımızı yaptık! Ama sıradan bir ayıcık değil bu; kalbi atan, ses çıkaran, kıyafetlerini kendinizin seçebileceği, doğum belgesi ve kendine özel kutusu olan bir ayıcık!Build-a-Bear konsepti, çocukların -ya da dilerseniz sizin- oyuncağınızı en baştan tasarlamanızı sağlıyor. Seremoniler halinde ilerleyen atölye çalışmasının her adımı ayrı bir eğlence, bambaşka bir deneyim. Bu deneyimi Rüzgar'la yaşadığım için ayrıca mutlu oldum (her ne kadar 3 gündür 40 derece ateşle mücadele edip, nihayet ateşi düşünce ziyaretimizi gerçekleştirmiş olsak da pek keyfi olmayan bir günü seçmişiz; belki daha keyifli olduğu bir aman ayıcığımıza yeni kıyafetler almak için yeniden mağazaya uğrayabiliriz!). Oyuncağınızı tasarlamaya başlarken öncelikle içleri boş olan ayıcıklardan birini seçiyorsunuz. Biz seçenekler arasında kaybolmamaya çalışıp "klasik Teddy Bear" olanlardan bir tane seçtik. Ayıcığı seçtikten sonra "Beni Duy" adımında, ayıcığa ses vermek için dilerseniz kayıtlı seslerden seçim yapabiliyorsunuz (şarkılar, hayvan sesleri, vb.), dilerseniz de kendinizin ya da çocuğunuzun sesini kaydedebiliyorsunuz. Ben, gündüz evde olmadığım için, Rüzgar'ın da hoşlanacağını düşünerek, onun en sevdiği şarkıyı (Mini Minnacık Örümcek) kaydetmeyi tercih ettim. 12 saniyelik kayıt yapıp, beğenmezseniz ayıcığını içine yerleştirene kadar kaydı silip yenileyebiliyorsunuz.
Ses Kaydı

Sesim bu minik kutunun içinde!

Ses kaydı da bittikten sonra "Beni Doldur" adımına geçip, dilediğiniz yumuşaklıkta ayıcık yapmak için peluş makinesinin başına oturuyorsunuz. Arda Abi bize yardımcı oldu bu adımda; ama, Rüzgar da pedala basıp ayıcığının dolmasını izledi. Ayıcığımız dolup vücudu forma kavuştuktan sonra önce ses cihazını elindeki B.A.B logosunun tam altına yerleştirdik ki Rüzgar ses çıkacak yeri kolayca bulabilsin. Yine bu adımda, ayıcığınızı kapatmadan içine atan kalp ve koku da ekleyebiliyorsunuz. Çocuk ürünlerinde kokudan/parfümden hiç hoşlanmadığımdan koku adımını es geçtim; ama, üstüne basılınca kalp gibi atan "kalbi" tabii ki olsun istedim. Bu tatlı aparatı da ayıcığın içine, kalbinin olması gereken yere yerleştirdik. 
Sıra geldi "Bana Sarıl" adımına ve "dilek kalbi" seçmeye. Bu adım çok tatlı aslında! Minik kalpler arasından bir tanesini seçip ayıcığın içine yerleştiriyorsunuz. Sonra ayıcığınıza sarılıp dans ederek dileğinizi tutuyorsunuz. Bunların hiçbirini Rüzgar yapmak istemediği, dilek de tutamayacağı için, bu şeref bana ait oldu :) Dileğim bende kalsın; ama her anne az çok ne dilediğimi tahmin edebilir zaten!Arda Abimiz ayıcığımızı dikmeden önce içine barkodunu da yerleştirdi. Bu barkod, ayıcığınız kaybolur da bir hayırsever onu mağazaya getirirse, adresinizden tekrar size ulaşmasını sağlıyor!Ayıcığın "iç organları" tamamlandıktan sonra, sıra en keyifli adıma, "Beni Giydir" bölümüne geliyor! Mağazadaki kıyafet ve aksesuar seçeneklerine inanamazsınız! Dişi ve erkek ayıcıklar için gündüzden geceye, spordan klasiğe, uyku ve kamp kıyafetlerine kadar türlü seçeneklerle birlikte süper kahraman kostümleri, roller bladeler, çantalar, şapkalar, gözlükler ve daha aklınıza gelmeyecek onlarca aksesuar bulmak da mümkün! Biz tercihimizi "casual" bir kombinden yana kullanıp içinde tshirtü olan kırmızı ekose gömlek ve Converse ayakkabılar seçtik. Oldukça "cool" bir ayıcık oldu ve Rüzgar'ın tarzına da uydu bence :) Bu adımda, kendi kombinasyonunuza kendiniz karar verebileceğiniz gibi, arkadaşınız için isterseniz Frozen, Starwars, Disney Princess, Spiderman, Superman, My Little Pony gibi çok sevilen karakterlerin kostüm ve aksesuarlarını seçebilirsiniz ya da  polis, doktor, itfaiyeci gibi birçok meslek grubu için özel olarak hazırlanmış giysileri seçebilirsiniz.


Ayıcığımızın tarzını da belirledikten sonra (ki sonra başka kıyafetler alıp değişik tarzlar da yaratabilirsiniz), sıra kimlik belgesini hazırladığımız "Bana İsim Ver" kısmına geldi. Rüzgar'ın bağ kurmasını kolaylaştırmak için, ayıcığımıza abisinin lakabı olan "ÇınÇın" ismini verdik :) Kimlik belgesine Arda Abimiz ayıcığın saç ve göz rengini, kime ait olduğunu, boyunu ve doğum tarihini yazdı. Bastırıp bize verdi. Bilgisayara da adres bilgilerimizi girdi ki ayıcığımız kaybolup bulunursa bize ulaştırabilsinler. Her şey tamamlanınca mağazadaki çanı çalarak işlemi tamamladığımız cümle aleme duyurduk ve ayıcığımızı her zaman seveceğimize dair "Arkadaş Sözü" verdik. ÇınÇın için bize, üstünü kendimizin boyayabileceği bir kutu ve renkli kalemler de hediye ettiler. Mutlu mesut bu güzelim mağazadan ayrıldık!Build-a-Bear gerçekten özel bir mağaza, çünkü, Türkiye’de bu konsept ile benzersiz bir deneyim sunan başka bir marka yok.  Nedenini kendi ağızlarından okuyalım mı?

Ziyaretçilerimiz kendi istedikleri gibi bir oyuncak ayıcık tasarlıyorlar. Burada insanların amacı sadece bir oyuncak ayıcık sahibi olmak değil. Çocuklarının pelüş arkadaşlarını tasarlarken yaşadıkları deneyimlerini seyretmek, onları mutlu ediyor. Çocuklar için de aynı şekilde, eğlenceli bir atölyede harika vakit geçiriyorlar ve kendi tasarladıkları oyuncakları satın alıyorlar. Ayrıca, Build-A-Bear Workshop’ta doğum günü kutlama partileri düzenliyoruz. Çocuklar arkadaşlarının doğum gününü kutlarken aynı zamanda kendi pelüş arkadaşlarını tasarlıyorlar. Parti konseptini doğum günü sahibi karar veriyor. Pijama partisi, İzci Partisi, özel konsept partiler yapabiliyoruz.

Ben yazıyı yazarken resmen yeniden mağazaya gidip süreci bir kez daha yaşamak istedim; bu güzel deneyim için sevgili Serap'a ve Build-a-Bear Türkiye ekibine çok teşekkür ediyorum! Siz de bu keyifli deneyimi -çocuğunuzla ya da kendiniz- yaşamak isterseniz, Ankara Kentpark'taki Build-A-Bear Workshop'u ziyaret edebilirsiniz!23 yorum

 1. ya ben bayıldım buna bayıldım resmen gidip kendime bir tutulu kız ayıcık yapasım var :-))) çocuklar için harika düşünülmüş keşke Ardacım minkken de olsaydı böyle şeyler ahh :-(( rüzrüzcüm güle güle oynasın öperim hepinizi :-))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İrem sorma, annemle benim de aklımız kaldı mağazada :))) Arda erkek değil de kız olsaydı bence şimdi bile gidip ayıcık yapabilirdiniz kendinize :))) Çok teşekkürler canım, çok öpüyorum!

   Sil
 2. çok şanslı şimdiki çocuklar güle güle oynasın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısın Kozmetik Psikolojisi, çok teşekkürler, sevgiler!

   Sil
 3. Bayıldım! N kadar güzel ya, gerçekten yeni dönemin çocukları bu yönden çok şanslı =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle İlke'cim, o kadar farklı şeyler var ki! Sevgiler :)

   Sil
 4. Çok güzel bir gün olmuş Başak'çım.Çocuklar ayıcığa kimlik kazandırınca daha da bağlanıyorlardır mutlaka :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok şeker bir süreçti Filiz gerçekten :) Rüzgar tabii kimlik kazandırma kısmının farkında olacak kadar büyük değil; ama, büyüdükçe daha iyi anlayacağını düşünüyorum. "Kişiselleştirebiliyor" olmaları gerçekten önemli ve çok hoş bir ayrıntı :) Öpüyorum!

   Sil
 5. Şahane bir şey bu!! Kendime ayıcık yapmak istedim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben yazarken yeniden gitmek istedim resmen Blana :))) Gerçekten harika bir süreçti! Sevgiler :)

   Sil
 6. Çok güzel bir deneyim olmuş, ömür boyu saklanacak, manalı ve değerli bir oyuncak :)
  çok da güzel bir yermiş, gelecek doğum günümü (daha çok var ama) orada kutlamak istedim; beyleri bilemem ama kız arkadaşlarım da bayılır bence ^.^ çocukluk baki kalıyor :)
  Güle güle oynasın oğulların!
  Sevgiler.
  Zeynep

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeynep, o zaman sen de yalnızca kız arkadaşlarınla kutlarsın :)) Aslında fena fikir değil bence, neden olmasın ki? :)) Çok teşekkürler canım, sevgiler!!!

   Sil
 7. Çok keyifli görünüyor herşey, özellikle Rüzgar'ın son fotolardaki ayıcığıyla kaynaştığı halleri tam yemelik olmuş :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Gül'cüm :) Başta, hastalığın da etkisiyle pek yüz vermedi ayıcığa ama şimdi de alt alta üst üste boğuşuyor :) IG'deki videoyu gördün mü bilmiyorum ama oradaki kaynaşma had safhada :))) Öperiz çok!

   Sil
 8. Bayıldım ben de çok eğlenceli bir gün olmuş. Sadece çocukları değil anneleri de çok eğlenceli vakitler bekliyor desene :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle İlknur'cum, hatta anneler daha çok eğleniyor olabilirler :)))

   Sil
 9. aaaaah çok tatlı :) hem siz hem de ayıcık, bayıldım! Kocama öptüm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Karolina'cım! Senin kızın da bayılır eminim, aklında olsun :) Biz de çok öptük!!!

   Sil
 10. Son derece eğlenceli bir gün olmuş:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çok hoş oldu Kelebek Etkisi :) Sevgiler!

   Sil
 11. Son derece eğlenceli bir gün olmuş:))

  YanıtlaSil
 12. Kendi çocuğum olana kadar evin en küçüğü benim ve kendi ayıcığımı yapmama kimse engel olamaz bence! :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahaha kesinlikle haklısın Bengü'cüm!!! Hadi doooru Kentpark'a :)))

   Sil

"Yapıcı" olduğu sürece her türlü eleştiriye açığım. Yalnızca beğeninizi ifade etmek zorunda değilsiniz pek tabii; ama, yazar(lar)ı ya da yorumcuları kıracak, incitecek tarzda yorumlar yazmaktan kaçınmanızı rica ediyorum. Teşekkürler.

© L'Arc-en-ciel
Maira Gall
L'Arc-en-ciel - ©

Blog Tasarımı

Bu sitede yayınlanan yazılar ve resimlerin izinsiz kullanılması
5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına aykırıdır.