NYX Conceal.Correct.Contour Palet -Light/Clair


26 Nisan 2016 Salı

Bu hafta itibariyle stoklarının yenilenmesini heyecanla beklediğimiz NYX markasından yazmak istediğim ikinci ürün, paketten çıktığında beni çok heyecanlandıran NYX Conceal.Correct.Contour Palet!


Renk düzeltmek, kusurları kapatmak ve kontür yapmak için 6 krem formda üründen oluşan bu palet Light, Medium, Dark olmak üzere 3 farklı renk seçeneğine sahip. Benim elimdeki, ten rengimle uyumlu olan Light rengi. 


Ürünlerin, krem formda olmalarına karşın, biraz sert yapıda olduklarını söylemeliyim. Bu bazı uygulamalarda -örneğin kontür yapmak için- avantaj olsa da, bazı uygulamalar için -örneğin göz altını kapatırken- dezavantaja dönüşebiliyor. Bu yüzden de, farklı bölgeler için, farklı uygulama önerilerimi de bu yazıda sizinle paylaşmak istiyorum. 


Ürünlerin kalıcılıkları 4-5 saat civarında, biraz pudra takviyesi ile günü kurtarıyor. Renkler birbirine güzel karışıyor. Biraz yoğun yapıda olduklarından yüzdeki kuru bölgeleri vurgulama potansiyeli mevcut. Dolayısıyla, karma ciltliler de aslında parlama/yağlanma sıkıntısı olmadan bu krem  ürünü kullanabilirler. Ama, yağlı ciltler için yorum yapamıyorum. 


Aslında bu paletteki tüm renkleri diş fırçası şeklindeki yoğun kıllı, yumuşak bir fırçayla (MAC Oval Brush 6 gibi) rahatça uygulayıp dağıtmak mümkün; ancak, bu tarz bir fırçası olmayanlar için önerilerimi her rengi anlatırken paylaşmayı tercih ettim. 

Paletin en altında bulunan, 1 ile belirttiğim somon ve sarı renkleri göz altımda kullanmayı tercih ediyorum. Sağ taraftaki somon rengini parmaklarımla "corrector" olarak mor bölgelere yedirip üstüne de sol taraftaki, daha sarı tonlu ve aydınlatıcı rengi yine parmaklarımla, ya da Beauty Blender tarzı bir makyaj süngeri ile uyguluyorum. Bu renklerin yapıları göz altı için biraz sert ve kuru. Dolayısıyla, eğer Oval Brush kullanmadıysam, yüzük parmağıma bir damla argan yağı alıp krem ürünle karıştırıyor, ondan sonra uygulama yapıyorum. Yağ ürünün yapısını inceltip göz altına uygun hale getiriyor; ancak, kalıcılığını epey düşürüyor. Kalıcılık sorununu transparan bir pudra ile hafifçe üzerinden geçerek çözmek mümkün. Bu iki ürün üst üste hafif morlukları kapatıp göz çevresini aydınlatmada başarılı. 

Orta sırada 2 ile belirttiğim, sağdaki kahve rengi ürünü, tabii ki kontür yapmak için kullanıyorum. Soğuk tonuyla kontür için biçilmiş kaftan! Kirli görünüm vermeden, gayet doğal bir hat oluşturuyor. Üst üste uygulayarak yoğunluğunu arttırabiliyorsunuz. Beauty Blender tarzı süngerle biraz fazla dağıldığını fark ettim. Bu yüzden yine ya Oval Brush ile, ya da MAC 130 tarzı, krem allık uygulamaya da uygun bir fırça ile dağıtıyorum. Kalıcılığı gayet iyi. 


Sağ üstte 3 ile belirttiğim pembe alt tonlu bej rengi, elmacık kemiklerime, alnıma, burun kemiğimin üstüne, çeneme ve dudak üstüne uygulayarak doğal olarak aydınlık bir görünüm elde ediyorum. Bazen tek başına göz altıma uyguladığım da oluyor. Yine Oval Brush ya da MAC 130 ile uygulama yapmayı tercih ediyorum. 

Sol tarafta bulunan ve 4 ile belirttiğim bej ve daha sarı alt tonlu bej renklerini ise ciltteki kusurları kapatmak için parmaklarımla tampon hareketler yaparak uygulamayı tercih ediyorum. Sivilceleri ve ufak lekeleri güzel nötrlüyor bu tonlar. Kalıcılığını arttırmak için bazen üstünden hafifçe transparan pudra geçiyorum. 

Normalde krem ürünlerle kontür&aydınlatma yaptığım zaman üzerinden transparan pudra ile geçme ihtiyacı hissetsem de, bu ürün yağlı bir görünüme yol açmadığı için, uzun saatler yüzümde kalması gerekmeyen durumlarda pudra ile görünümünü düzenlemeye ihtiyaç duymadım. Verdiği sonucu da son derece doğal ve hoş buldum açıkçası. Ufak boyutu ve ince ambalajı sayesinde makyaj çantamda kolaylıkla taşıyabiliyorum. Krem ürünlerle kontür yapmayı severlerin aklında olsun!  


NOT: Bu hafta NYX avındayım resmen! CEPA stokları yenilenir yenilenmez koşa koşa gidip aklımdaki bir kaç ürünü alacağım. Snapchat ve Instagram'dan haberini veriyor olurum; takip etmeyi unutmayın :)

Snapchat: basak.tarhan
Instagram: @larcencielblog

22 yorum

 1. çok güzelmiş Başakcım renk tonlaması da gayet iyi sert olması biraz sıkıntı benim açımdan catrice palet için de aynı sıkıntıyı yaşıyorum o nedenle kremsi ürünler benim için daha tercih sebebi .. NYX stokları yenilenir yenilenmez ben de iki mat ruj daha alacağım :-))= güle güle kullan :-))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler İrem'cim! Renkler için ben de aynısını düşünüyorum; gayet başarılı. İşte sert olması hem avantaj, hem dezavantaj. Üstünden pudra geçmeden de yağlı gibi durmamasını seviyorum; ama göz altında çok rahat edemiyorum. Of ben de bekliyorum işte stokları! Pore Filler ve kavanozdaki yeşil ve sarı kapatıcılarında acayip gözüm var :)) Sevgiler!

   Sil
 2. Bu palet bana Mac'in kapatıcı paletini hatırlattı. Nyx ürünlerini ben de merek ediyorum, sanırım yenilenen stoklara ben de saldıracağım :)) Öpüyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Blana'cım, gerçekten MAC'in palete çok benziyor görünüm olarak; ama, yapı olarak bilemiyorum tabii :) Ben NYX yazmaya devam edeceğim, umarım sana fikir verir :) Sevgiler canım!

   Sil
 3. Renkler çok kullanışlı görünüyor, keşke biraz yumuşak olsaymış. Kontür için de biraz daha yumuşak olunca daha güzel dağılıyor ama bari özellikle göz altında kullanılacak olan somon rengi biraz daha yumuşak olsaydı. Göz altı morlukları için çok güzel bir ton aslında. Güle güle kullan yine de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Leyla'cım, dağılmasında sorun yok, ama, göz altı ve kuru bölgelerde sorun çıkarıyor sert yapı. Yazdığın gibi, somon rengi olan yumuşak olsaydı süper corrector olurdu. Belki daha sonraki sürümlerinde NYX yapı sorununu da çözer :) sevgiler!

   Sil
 4. Bu ürünü kullanmak için makyaj bilgisi şart gibi geldi bana. Yani bilerek kullanılması gerek. Ancak cildim epey kuru olduğu için bana uymaz gibi geldi şimdi okuyunca...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ebru'cum aslında haklısın :) En azından gölgeleme/aydınlatma ve ton eşitsizlikleri konusunda ne yapılması gerektiği bilgisi gerekiyor. Çok "yeni başlayanlar" paleti değil :) ama öğrenmek zor da değil. Benim cildim de kuru, fakat çok fena durmadı. Ama, ciltte pullanan bölgeler varsa fazla vurguluyor. Sevgiler :)

   Sil
 5. Nedense krem formdaki ürünler bana kullanım ve dağıtma açısından biraz zor geliyor.Bir de krem ürünlerle pek anlaşamayan karma cildim söz konusu olunca hep mesafeliyim bu tarz ürünlere. Ama bu paleti beğenmediğim anlamına gelmiyor tabii güle güle kullan canım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nilay'cım, aslında bana da tam tersi, krem ürünler daha kolay dağılıyor gibi geliyor :) Fakat karma cilt konusunda haklısın, kuru ciltlerde bile yağlı görünüm oluşabiliyor çünkü. Teşekkür ediyor, öpüyorum!

   Sil
 6. Çok güzel anlatmışsın Başak'çım.Ben yüzümün tamamına kontur uygulaması yapmıyorum aslında ama burun ve gözaltı bölgesi için deneyeceğim bu paleti .Çok çok sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filiz'cim, ben neresini bulursam kontür yapıyorum valla :)))) annesinin rujunu bulunca badana yapan kız çocukları gibiyim yeni makyaj malzemeleri söz konusu olunca, full performans kullanmaya çalışıyorum :) Umarım seversin denediğinde, sevgiler canım!

   Sil
 7. Ürünleri en güzel sen anlatıyorsun ki postun sonunu iple çekiyorum çünkü en sağlıklı bitirişi yüzünde uygulanışıyla bitirip beni ikna ediyorsuuuuun :***

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayat Kaydetmeye Değer, çok çok teşekkür ederim, bu yazdıklarınla beni çok mutlu ettin :) Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana! Kocaman sevgiler :)

   Sil
 8. NYX' in yurtdışı fiyatlarıyla burdaki fiyatlarını karşılaştırınca pek alasım gelmiyor ama güzel bir paletmiş oldukça işlevsel gibi.. Güle güle kullan Başak'cım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Ceyda'cım... haklısın valla, ne diyeyim... bizim Türkiye'de kaderimiz bu sanırım :/ Gerçi yine de NYX, Instagram'da satış yapanlardan daha insaflı fiyatlara getirmiş, o da bir şey :) Sevgiler ^_^

   Sil
 9. Çok güzel anlatmışsınız iyi günlerde kullanın:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Süslü Püslü, yararlı olmasına çok sevindim :) Sevgiler!

   Sil
 10. Bu tarz paletler bana bir türlü kullanışlı gelmiyor ama pratiklik açısından da güzelmiş. Nyx avına ben de çıkacağım sanırım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gözde'cim, aslında tüm kapatma işlemlerini tek ve taşınabilir bir paletle yapmak pratik. Fakat işte kapatıcı kısmı pek bana uymadı, daha iyi göz altları sevecektir diye düşünüyorum :) Palet 31 TL imiş bu arada, dün gördüm :) Sevgiler!

   Sil
 11. Mac in düzeltici kapatıcı paletine benziyor. Mac in artısı studio fix olduğu için yumuşak ve kolay uygulanabiliyor. Bu paletin artısı ise içinde kontür için koyu renk var. Ama bence ikisinin de en büyük eksiği yeşil renk olmaması. Sen kapatıcı, düzeltici paleti çıkarıyorsan, yeşili göz ardı etmemelisin. ( benim biraz kızarıklık sorunum var da :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ya haklısın! O iki 4 numaradan biri yerine bir tane de yeşil olsaymış keşke :) Sevgiler!

   Sil

"Yapıcı" olduğu sürece her türlü eleştiriye açığım. Yalnızca beğeninizi ifade etmek zorunda değilsiniz pek tabii; ama, yazar(lar)ı ya da yorumcuları kıracak, incitecek tarzda yorumlar yazmaktan kaçınmanızı rica ediyorum. Teşekkürler.

© L'Arc-en-ciel
Maira Gall
L'Arc-en-ciel - ©

Blog Tasarımı

Bu sitede yayınlanan yazılar ve resimlerin izinsiz kullanılması
5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına aykırıdır.