Toplu Kağıt Maske Değerlendirmesi Bölüm-1: Missha, Ariul 7 Days, Nature Republic, Sephora, Holika Holika ve Mediheal / L'Arc-en-ciel

Toplu Kağıt Maske Değerlendirmesi Bölüm-1: Missha, Ariul 7 Days, Nature Republic, Sephora, Holika Holika ve Mediheal


23 Ağustos 2019 Cuma

Tek tek kağıt maske yazısı yazmak bana zor geliyor; biraz üşeniyorum da diyebiliriz. Onun yerine, Blana'nın bir yazısından aldığım ilhamla, geçen sene eşimin Kore'den getirdiği ve bir şekilde elime geçen kağıt maskelerin topluca fotoğrafını çektim ve uyguladıkça da notlar aldım. Bir süre bu sistemle devam edeceğim gibi görünüyor. İkinci bölüm bana PR olarak gelen Garnier maskelerine ait olacak. Üçüncü bölümde ise, geçen haftalarda Gratis indiriminden aldığım Skin Friends II ve yine Gratis'te satılan HBMIC maskelerden bahsedeceğim. Sonrasını şu anda bilemiyorum -ama, Mumuso/Miniso maskeler olabilir mesela...


Başlamadan önce, maskelerin hepsini temizlenmiş, genellikle de kil maskesi uygulanmış, cildime, tonikten sonra ve genelde tonik tamamen kurumadan uyguladım ve 15-20 dakika beklettim (hemen hepsinde süre aynıydı). Çoğunlukla da, üzerinden 2-3 dakika kadar jade roller ile geçtim. Pakette kalan esansı da boynuma, dekolte bölgeme, bazen omuzlarıma ve kollarıma yedirdim. Kağıt maske uygulama rutinim zamanın %80'inde bu şekilde gerçekleşiyor; maskelerden çok daha iyi verim alıyorum. 

1- Ariul 7 Days Mask -Pomegranate


Okaliptus ağacından yapılma, içindeki tüm esansı tamamen emip, narın içindeki tüm östrojeni cilde aktaracağı iddiasındaki tensel maskeye sahip bu ürün, daha sağlıklı, canlı ve dolgun bir cilt vaat ediyor. İçinde nar ekstresi ile birlikte, iltihap alıcı, cildi sakinleştirici ve nem verici pek çok bitki ekstresi ve gliserin de bulunduruyor. Maske cilde çok iyi oturmuyor; yapısı oldukça yumuşak ve ferahlatıcı.


Ben kendimde sıkılaştırma ile ilgili herhangi bir etki gözlemlemedim; ancak, cildimi daha aydınlık gösterdi. "Yeniden alacak kadar sevmedim" notu düşmüşüm kendime. Bu markayı Rossmann'da da gördüm; Narlı olanı çok sevmesem de, diğer çeşitlerini alıp denemek istiyorum.

2- Missha Pure Source Cell Sheet Mask -Honey


Canım Blana'mın "holy grail" maskelerinden bu ürün; bu paketi de bana kendisi hediye etmişti (geçen indirimde ben de kendime aldım). %100 pamuktan üretilen kağıt maskenin opak, beyaz bir esansı var ve bu esans iki aşamalı fermentasyon ile elde ediliyor. Bal özüyle cildi nemlendirip parlaklık kazandırmayı, Bitkisel Asit Heksadimetrin Klorür / Kitosan ile de cildi nemlendirip dokusunu yatıştırmayı hedefliyor. Bal fermenti (antioksidan) ve semizotu esktresi ile birlikte gliserin, allantoin, caprylyl glycol gibi nemlendirici ve yatıştırıcı ajanlar içeriyor. Maske cilde çok iyi oturuyor ve tutunuyor.Blana boşuna bu maskeden yedeklemiyor arkadaşlar! Cilde verdiği nem inanılmaz, gerçekten doyuruyor. Çok güzel serinletiyor. Üstelik cildimi berraklaştırdı, pürüzsüzleştirdi ve dolgunlaştırdı! Zaten bu deneyimim gayet başarılı olunca, geçen hafta Missha indiriminden bir kaç tane daha aldım. Mutlaka denemenizi öneririm (Not: Fermente içerikler fungal aknesi olanların akne sorununu tetikleyebilir; böyle bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen kullanmayın).

3- Sephora The Primer Mask


Sephora'nın bu seneki doğumgünü hediyesi bu Primer Mask idi. Pembe opak bir esansa sahip bu kağıt maske, ışık efektli pigment ve doğal pamuk özüyle hem bakım yapmayı, hem de makyaj öncesi cilde aydınlık bir etki veren baz olarak kullanılmayı hedefliyor. Gliserin, capric trigliceride, niacinamide, allantoin gibi nemlendirici, yatıştırıcı ve cilt tonunu düzenleyici içeriklerle birlikte, İrlanda yosunu, hanımeli ekstresi ve pamuk ekstresi de içeriyor. Işık efekti veren pigment olarak Mica kullanılmış. Cilde gayet iyi tutunuyor ve diğer maskelerin aksine, sadece 3 dakika bekletmeniz yeterli oluyor. Ben bu maskeye BAYILDIM! Cildi çok çok iyi nemlendirmesi bir yana, bütün gün etkisi dinmeyen ve içten içten parlıyormuş gibi gösteren nefis bir aydınlık katıyor. Ten makyajının altından bile cildin o sağlıklı dokusu fark ediliyor. Sephora indirimlerinden birinde 2 tane daha almıştım. Özel günler öncesi kullanmak üzere mutlaka aklınızda olsun derim. 

4- LOHB Moisture Rice Mask Pack


Bu maske, Kore'nin güzellik marketi zincirlerinden LOHB'ye ait. Paraben, alkol, pigment ve mineral yağ içermiyor; buğday ruşeymi ve pirinç kepeği ile cildi nemlendirip aydınlatmayı hedefliyor. Çevreye dost dokuma teknolojisiyle geliştirilmiş bu maske cilde çok iyi oturuyor. Markanın ürünlerinin içerik listelerine hiçbir şekilde ulaşamadım; o nedenle, içerikle ilgili verebileceğim bilgiler burada sona eriyor :)


Daha önce Firming çeşidini kullanıp hiç beğenmediğimi bir bitenler yazımda belirtmiştim. Fakat bu Moisture çeşidini oldukça sevdim. Verdiği serinlik ve ferahlık bir yana, dolgun, nemli, aydınlık bir cilt dokusu bıraktı. Yağlı ve yapışkan değil, neme doymuş sağlıklı bir görünüm verdi! Kore'ye kendisinin ya da tanıdıklarının yolu düşenlerin aklında olsun!

5- Mediheal Stress Zero Soothing Solution


Kore'nin en sevilen maske markalarından Mediheal'a ait bu kağıt maske tahriş olmuş cildi tamamen yatıştırmayı hedefliyor. Hassas ciltler için geliştirilmiş bu maskenin ana etken maddeleri çay ağacı ekstresi ve centella asiatica (gotu kola) ekstresi. Amino asitler (hücrelerin yapı taşları), beta-karoten, yağ asitleri ve fitokimyasallar bakımından oldukça zengin olan Centella Asiatica, cilt için efsanevi içeriklerden biri olarak kabul ediliyor ve cilt elastikiyetini arttırmak (sarkmaları engellemek), cilt bariyerini güçlendirmek, kan dolaşımını hızlandırmak ve antioksidan etki sağlamak gibi yararları olduğu belirtiliyor.  Bu iki temel içerikle birlikte aloe barbadenis suyu, arginine, adonesine, ve yatıştırıcı pek çok bitki ekstresi de içeriyor. Maske cilde gayet iyi oturuyor ve boyutu da yüz için ideal.


Bu maske, vaad ettiği gibi cildimi çok çok iyi yatıştırdı, ferahlattı ve aydınlattı. Bu marka Türkiye'de nulunsa diğer maskelerini de denerdim; daha önce denediğim başka bir çeşidinden de çok memnun kalmıştım. Yine Kore şansı olanların aklında olsun. 

6- Nature Republic White Vita Floral Mask Sheet


Kremsi esansa sahip bu bez maske cildi aydınlatmayı ve nemlendirmeyi hedefliyor. Nature Republic Kore'nin sevilen markalarından; bu maskeyi de Ahmet'in arkadaşı bana hediye etmişti. İçerik listesinin ilk sıralarında cilt bariyerini güçlendiren ve cilt tonunu düzenleyen Niacinamide ve nem veren Capryl Trigliceride bulunduran bu maskenin içeriğinde ayrıca yine cildi beyazlatmak için kullanılan kum zambağı ekstresi ve aknelerle savaşan, antimikrobiyel özellikleriyle de bilinen greyfurt ekstresi de yer alıyor. Maske cilde iyi oturuyor, uygulama süresince de yerinden oynamıyor.


Bu maskeyi arkadaşı iyi ki hediye etmiş de denemişim, dedim. Verdiği serinlik hissi ve nem muhteşemdi! Ardında çok da dolgun bir cilt bıraktı! Bu maskeden paket paket alıp kullanmak istiyorum. Kore ürünü satan sitelerde Nature Republic markasını görüyorum; ama, bu maskeye denk gelmedim. Umarım maskeleri ve bu çeşidi de yakında gelir.

7/8- Holika Holika Pure Essence Mask Sheet -Shea Butter ve Avocado


Ülkemizde de satılan Holika Holika markasına ait bu iki ürün bambu kağıttan yapılma şeffaf maskeye yedirilmiş saf esanslar içeriyor. 11 farklı çeşidi bulunan maskelerde yapay parfüm yerine %100 esansiyel yağ kullanılmış ve EWG sınıfı 1-2 arası değişen içeriklere sahip. Maskenin içindeki sıvı miktarı baya fazla, paketi de kolay açılacak şekilde tasarlandığından her damlasını kullanabiliyorsunuz. Aslında Miniso gibi mağazalardan tablet mask sheet alıp, bu maskeleri iki arkadaş bölüşerek yapmak mantıklı bence :)

Avocado maskesi daha elastik bir cilt ve kırışık bakımı için, Shea Butter ise cildi beslemek için öneriliyor. Her iki maskenin içeriği de birbirine çok benziyor; listenin en başlarında gliserin, centella aisatica ekstresi, iyi bir antioksidan olan şakayık kökü ekstresi ve hyaluronic asit yer alıyor. Avocado maskesinde avokado ekstresi ve süt proteinleri bulunurken, Shea Butter maskesinde shea yağı ve pirinç kepeği içerikte göze çarpıyor. 

Her iki maske de yüzüme biraz büyük gelmekle birlikte, iyi oturduğu için sıkıntı yaratmadı. 


İki maskeyi de verdikleri serinlik nedeniyle çok sevdim. Avokado maskesi ayrıca cildime harika bir nem, dolgunluk ve canlılık da kattı. Kesinlikle tam bir kuru cilt ürünü olduğunu düşünüyorum. Shea Butter'ı de sevmekle birlikte, bir miktar yapışkan his bıraktığı için çok da bayılmadım. Holika Türkiye'nin sayfasında bu maskeleri göremedim; ama, bakar olun derim.

9- Holika Holika Skin Rescuer Mask Sheet -Hyaluronic Acid


Aynı markayla devam edelim... İçerdiği yüksek oranda hyaluronik asitle cildi neme doyurmayı ve limon ekstresiyle aydınlatmayı hedefleyen bu kağıt maskenin içeriğinin ilk sıralarında gliserin, centella aisatica esktresi ve hyaluronik asit bulunuyor. Cilde nem veren ve antioksidan özellikleri olan diğer bitki ekstrelerinin yanı sıra, listenin son sıralarında da olsa, seramid NP içeriği görmek ayrı bir mutluluk kaynağı benim için. Maske yüze iyi oturuyor, kullanırken sıkıntı yaratmıyor.


İçeriğine baktığımda çok iyi nem vermesini beklediğim bu maskeden istediğim verimi aldığımı söyleyemeyeceğim. Cildimi ferahlattı ve bir miktar da dolgunluk verdi; ama, aklımda yer edecek bir etkisini göremedim. Bu maskenin Collagen olan çeşidi ise müthişti! Rastlarsanız, Collagen aklınızda olsun. 

10/11- Mediheal T.P.O with Line Friends Mositurizing Mask ve Calming Mask


İşte Kore ürünü deyince aklıma gelen şirinlikte ambalaja sahip iki maske! Mediheal markasına ait bu maskelerin Calming olanını traş sonrası eşim, Mositurizing olanını da ben kullandım. Bu maskeler Ahmet'e biraz küçük geliyor tabii, ama bana tam oldu. Nanofabrik bambu ipliklerden örülmüş selüloz kağıt maskelerin içinde bol miktarda esans bulunuyor. 

Calming çeşidinin içinde hassas ve yorgun cildi yatıştıran ve güçlendiren Asya saksıgüzeli ekstresi, çay ağacı yağı ve hamamelis (güvercin ağacı) esktresi bulunuyor. Ayrıca cilt tonunu eşitleyen Niacinamide, nem veren Betaine, cildi yatıştıran allantoin, centella asiatica ekstresi, E vitamini türevi ve hyaluronik asit de içeriyor. Moisturizing çeşidinde ise biberiye, adaçayı, hamamelis, deniz suyu ve bambu sapının nem verici ve cildi iyileştirici (iltihap giderici) özelliklerinden yararlanılmış. Yine nem için betaine, yatıştırmak için allantoin ve hylauronik asit içeriyor.


Calming çeşidi Ahmet'in cildini traş sonrasında çok rahatlattı ve hatta cildinin çok daha berrak göründüğünü ve toparlandığını söyledi. Ben ise Moisturizing çeşidini çok beğenmedim. Cildimi ferahlattı; ancak, çok fazla nem verdiğini söyleyemeyeceğim. Calming'i keşke yeniden bulabilsek dedik; ama Mositurizing çeşidini aramayız. 

(Bonus) 12- Balea Q10 Anti-falten Augenmask/Göz Çevresi Maskesi


Alman dm Markt'larda satılan Balea markasına ait bu Q10 göz maskesi pedleri de Blana'cığımın hediyesiydi. Yapışkanlı 1 çift pedden oluşan bu maske bir kutuda 6 çift olarak satılıyor. Göz çevresine çok iyi yapışıp tutunuyor ve gözünüzde maske varken gözlük de takıp (benim için önemli :))) ) işlerinizi yapmaya devam edebiliyorsunuz. Q10 ve bitkisel yağlardan elde edilen omega yağ asitleri sayesinde göz çevresindeki kırışıkları doldurmayı ve azaltmayı hedefleyen maskenin içeriğinde makademya yağı, E vitamini, nilüfer ekstresi, Japon Kayısısı ektresi, betaine gibi antioksidan ve nem verici bileşenler bulunuyor. 


Bu göz maskelerin kullanım kolaylığını ve verdiği müthiş serinliği çok sevdim. Yorgun göz altlarını toparlamak için birebir. Sağladığı nem de iyiydi. Ama tabii kırışık etkisini anlamak için üst üste çok kez kullanmak gerekir diye düşünüyorum. Bu maskeye benzer Isana'nın da göz altı maskeleri var, Rossmann'lardan ulaşabilirsiniz. Ben de alıp kullanmayı düşünüyorum.

--------------------------------------------

İlk maske yazımı da böylece tamamlamış oluyorum. Umarım sıkılmadan okumuşsunuzdur! İkinci bölümde görüşmek üzere, mutlu Cumalar!7 yorum

 1. Başak'cım Sephora bu sene doğum günü hediyesi olarak bana da o maskeden verecek ama ben hala gidip almadım (sinirlenip almamaya karar vermiştim ama yorumunu okuyunca yine canım çekti), bir ara gidip alsam iyi olacak :)
  Ariul maskeleri Rossmann'da ben de görüyorum, belki diğer çeşitleri daha iyidir.
  Honey mask ise, benim bebişim! Sürekli yüzüme yapışık gezmek istiyorum adeta :)) Fermente içerikleri cildimin ne kadar sevdiğini de bu maske adeta kanıtlıyor. Ve o bal kokusu...
  Holika Holika maskelerden bize de yollamıştın, ben shea butterlı olanı denemiştim sanırım ama aklımda bir şey kalmamış. Demek ki, beni de çok etkilememiş olmalı.
  Balea göz pedlerini ben de çok seviyorum, bence İsana'dan daha güzeller ama ulaşmak zor. İsana ile devam edeceğim bu yüzden.
  Ve Kore'ye boş valizle gitmemiz için neler mümkün, diyorum ajshagsdhd.
  Ellerine sağlık canımcım, bu yazı şahane olmuş! İlham olabilmek de çok gurur verici <3
  Kocaman öpüyorum <3

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blana'cım, bence kızgınlıkları kırgınlıkları bir yana bırakıp o hediyeyi almalısın :))) Valla güzel maske bak! Ve evet, Kore'ye boş valizle gitmemiz için neler mümkün? Kore'ye boş valizle gitmeyi seçiyorum hatta :))))) Çok teşekkür ederim ayrıca, yazıyı beğenmene ayrıca sevindim! Çoook öpüyorum!!!!

   Sil
 2. Hiç sıkılmadan okudum,notlarımı aldım,devamını sabırsızlıkla bekliyorum

  YanıtlayınSil
 3. vay be nasıl kaçırdım ben bu yazıyı... hepsini not ettim meshur defteereeeee!

  YanıtlayınSil
 4. Kağıt maskelerle pek aram yok ama şu rengarenk ambalajları görünce insanın canı çekmiyor değil :)) Missha ve Sephora Primer kağıt maskeyi çok merak ettim, hatta Sephora'dan daha önce de bahsetmiştiniz sanırım, özel günler için aklımda! Bir alışverişimde bunlara da şans vereceğim. Çok sevgiler Başak Hanım'cım ♥

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fulya'cım, ben de pek sevmezdim kağıt maskeleri; fakat yaptıkları yoğun bakım çok hoşuma gitmeye başladı son zamanlarda. O nedenle indirimlerde topluca alıyorum :) Benden de çok sevgiler!!!

   Sil

"Yapıcı" olduğu sürece her türlü eleştiriye açığım. Yalnızca beğeninizi ifade etmek zorunda değilsiniz pek tabii; ama, yazar(lar)ı ya da yorumcuları kıracak, incitecek tarzda yorumlar yazmaktan kaçınmanızı rica ediyorum. Teşekkürler.

© L'Arc-en-ciel
Maira Gall
L'Arc-en-ciel - ©

Blog Tasarımı

Bu sitede yayınlanan yazılar ve resimlerin izinsiz kullanılması
5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına aykırıdır.