Sade ama Etkili Cilt Bakım Rutinim ve FOREO LUNA 3 ile 2 Ay! / L'Arc-en-ciel

Sade ama Etkili Cilt Bakım Rutinim ve FOREO LUNA 3 ile 2 Ay!


11 Şubat 2020 Salı

Aralık ayı başında, cildimde neden kaynaklandığını hiç anlamadığım bir alerjik reaksiyonla karşılaştım. Köprücük kemiğimden başlayıp şakaklarıma kadar çıkan kaşıntılı ve kızarık kabartılar aşırı derecede sinir bozucuydu. 1 hafta sonra kullandığım cilt bakım ürünlerinden ve parfümden kaynaklı olabileceğini düşündüm ve aşağıda göreceğiniz ürünler hariç kullandığım her şeyi ve parfümü bir kenara bıraktım. Daha sonra tekrar eden alerji, nedeni için yaptırdığım testler, teşhis ve tedavi kısmı sonraki yazının konusu olsun; bu yazıda ben, -kendime göre nispeten sade- cilt bakım rutinimle birleştirdiğim temizlik ve masaj rutinimden bahsetmek istiyorum size.

Öncelikle yine "sadesi bu mu, ben bir nemlendirici sürüyorum" yorumu yapacak okuyucularım muhakkak vardır; ben cilt bakımını da, cildimi şımartmayı da seviyorum. Ama fazla da şımartmamak gerektiğini anladım. Bu aşağıdaki adımların hepsi benim için "gerekli" ama sizin cildiniz ihtiyaç duymuyorsa, ne mutlu size! Fakat şunu da belirtmek isterim; 41 yaşımı doldurmama sayılı günler kala, Instagram'da eski fotoğraflarımı paylaştığımda aldığım "sen nasıl her yıl gençleşiyorsun, Benjamin Button gibisin" yorumlarını da tamamen bu bakımlara borçluyum. Ve şimdiye kadar botoks vb. hiçbir işlem yaptırmadım, son 2,5 senedir profesyonel cilt bakımı da yaptırmıyorum. Yani, cildim için kendim ne ekersem onu biçiyorum ;)


Sabah rutinim nazik ve krem formda bir temizleyici, termal su, hyaluronik asit serumu ve kuru cilde yönelik; mümkünse seramid içerikli bir nemlendiriciden oluşuyor. Aşağıdaki ürünleri temsili olarak düşünebilirsiniz; ama, gerçekte de kendilerinden pek şaşmıyorum. En son adım olarak da, güneş kremimi sürmeyi ASLA ihmal etmiyorumGece ise yine  (makyajımı yağ ile temizledikten sonra) temizleyici, termal su, hyaluronik asit serumu kullanıp, gece cilt kendini yenilediği için retinollerimi ekliyorum. Göz çevresi için retinollü göz maskesi, yüzüm için retinollü bir krem ve retinoller cildimi bir tık kuruttuğu için de en son adım olarak marula yağı uyguluyorum. Haftada bir gece temizleyiciden sonra termal su sıkıp kurumasını beklemeden Tretin krem uyguluyorum (yazısı için buraya TIKTIK) ve yarım saat sonra da yine marula yağı geçiyorum. Bu bakım benim için çok ama çok yeterli; ama, tabii ki etkisini arttırmak için kullandığım bir de yardımcım var son 2 aydır: FOREO LUNA 3!FOREO'yu hepimiz yıllardır biliyoruz; ben de özellikle masaj modu nedeniyle inanılmaz merak ediyordum. LUNA 3 son çıkan modellerinden ve  dakikada 8000 T-sonic titreşim yayan 16 farklı ayarı bulunuyor. Bendeki "hassas ciltler için" olan modeli ve silikon uçları i-na-nıl-maz nazik. Daha önce farklı bir markanın benzer ürününü alıp denemiştim; ondan da memnundum; ama, LUNA 3 elime geçtikten sonra silikon uçların arasındaki hassasiyet farkını gördüm! Hassas Ciltler için olan eflatun modelin dışında karma ciltler (mavi) ve normal ciltler (pembe) için olan modelleri de mevcut. Bu üç modeldeki fark, cilt tiplerine göre farklı hazırlanmış silikon diziliminden kaynaklanıyor. Silikon uçlara sahip tarafı temizlik için, cihazın arka tarafı ise masaj için kullanılıyor. FOREO for You uygulaması ile çalıştırabileceğiniz 4 farklı sıkılaştırıcı masaj modu mevcut (göz çevresi, boyun, ağız ve çene, yüz kontürü) ve beni asıl buradan yakaladı!! Aşağıda biraz daha detaylı bahsedeceğim; ama, her gece evde profesyonel cilt bakımı yaptırıyormuş gibi hissediyorum ve bu her şeyden önce beni aşırı derecede mutlu edip rahatlatıyor! 
LUNA 3'ün en sevdiğim yanlarından biri hızlı şarj olması ve şarjının çok ama çok uzun süre gitmesi. Üstelik, uygulama ekranından şarjın ne kadar kaldığını da görebiliyor; yarı yolda kalmıyorsunuz. 1 tam şarj ile 650 kullanım sağladığı belirtiliyor kutusunda!!! Ultra hijyenik silkon yüzeyi sayesinde bakteri birikimine karşı olması da en güzel özelliklerinden biri. Ayrıca taşıması da oldukça pratik; yurt dışı seyahatime bile götürdüm ve yer açısından hiç sıkıntı yaratmadı benim için. Düzenli kullanım sonucunda vaatleri arasında cilt bakım ürünlerinin emilimlerini arttırmak, cildin doğal parlaklığını yeniden kazandırmak, cilt tonunu eşitlemek, siyah noktaları temizlemek, makyaj kalıntılarından ve ölü hücrelerden cildi arındırmak yer alıyor. 
Ben LUNA 3'ü genelde gece rutinimin bir parçası olarak kullanıyorum. Akşamları makyajımı temizledikten sonra, yüzümü ıslatıp, yüz temizleyicimi de dairesel hareketlerle cildime yayıyorum ve LUNA 3'ün silikon uçlu tarafıyla 1 dakika boyunca temizlik yapıyorum. Ben, önerildiği gibi, 8. seviye ile başladım; bana yeterli geliyor. Daha nazik ya da daha yoğun seviyeleri de seçebilirsiniz; 8 benim için ideal. Temizlik modu için uygulamayı açmak şart değil; LUNA 3'ün düğmesine 2 kez basmanız yetiyor. Temizlik bölgesini değiştirmeniz gerektiğinde titreşime ufak bir ara veriyor. Uygulamadan da izlerseniz, size hangi bölgeyi temizlemeniz gerektiğini gösteriyor. Açıkçası, her şeyi kuralına göre yapmayı seven biri olarak bu yönlendirme işine bayıldım! Temizlik bitince cihaz da otomatik olarak kapanıyor. Temizlik bittikten sonra yüzümü suyla duruluyor ve kuruluyorum. Geriye tertemiz, aydınlık ve hatta bir miktar da ışıltılı bir cilt kalıyor. Elimle dokunduğumda da o yumuşaklığı ve pürüzsüzlüğü hissedebiliyorum. Bu 2 ay boyunca, uygulama sırasında ve sonrasında da herhangi bir hassasiyet, acıma, batma, tahriş hissetmedim. 
Yine geceleri, termal suyla ıslattığım cildime hyaluronik asit serumumu uygulayıp emilmeden LUNA 3 ile masaj yapmaya başlıyorum. LUNA 3'ün masaj modlarını sadece FOREO for You uygulamasından çalıştırabiliyorsunuz. Bunun için de uygulamayı indirip, LUNA 3'ünüzü eşleştirmeniz gerekiyor. Daha sonra LUNA 3'ün düğmesine 5 saniye boyunca basılı tutup uygulamaya bağlıyor ve önünüze çıkan menüden 4 farklı masaj modundan birini (ya da sırayla hepsini) seçerek evde SPA keyfinize başlayabiliyorsunuz! Ekranda bir model sizinle birlikte masajı adım adım uyguluyor ve aynı zamanda sözel olarak açıklıyor. Açıklamaların Türkçe olduğunu da mutlulukla belirtmek isterim! Masaj modları benim için can alıcı nokta olduğundan, ve bir kaç arkadaşımın da bu özelliği merak ettiğini bildiğimden, biraz açıklamalı yazmak istiyorum:

 1. Göz çevresi masajı (Eyes on Prize) - 2 dakika: Göz çevresinde yenilenmiş bir görünüm için ince çizgilerin görünümünü, kaz ayaklarını ve şişkinliği azaltmayı hedefliyor. Benim favori masajlarımdan biri bu mod. Gözlerimdeki yorgunluğu hemen nötrlüyor ve beni canlandırıyor. Düzenli kullandığımda da daha düzgün bir göz çevresi görünümüne kavuştuğumu fark ediyorum. Bu masajı çok yorgun olduğum gecelerin sabahında da mutlaka vakit ayırıp  uyguluyorum (zaten sadece 2 dakikacık). O kadar iyi geliyor ki!
 2. Boyun masajı (Nothing but Neck) - 2 dakika: Daha genç bir görünüm için boyun bölgesinde sıkılaşma ve toparlanma sağlamayı hedefleyen bu masajı daha nadir uyguluyorum (kontür masajında da boyuna epey ağırlık veriliyor zaten). Ama, özel bir gece öncesinde cildi sıkılaştırmak, kan dolaşımını hızlandırıp boyun bölgesinin de daha dinç görünmesini sağlamak adına bu masaj modunu da atlamıyorum.
 3. Kontür masajı (Contour Crazy) - 4 dakika: Yanak ve çene bölgesini sıkılaştırmayı, daha sıkılaşmış ve toparlanmış bir cilt için boyun bölgesindeki kasları rahatlatmayı hedefleyen bu masajı asla atlamıyorum! Çok rahatlatıcı ve bir o kadar da işe yaradığını hissettiğim bir masaj modu. 
 4. Ağız ve çene masajı - (Magic Mouth) - 2 dakika: Boyun ve çene bölgesindeki mimik çizgilerini azaltmayı hedefleyen bu modu da epey seviyorum çünkü ağız çevresi de en kolay kırışan ve elastikiyetini kaybeden bölgelerden. Bir gece göz çevresi masajını, diğer gece de ağız ve çene masajını uygulamayı tercih ediyorum.

Düzenli kullanım dışında, özel bir gün ya da gece öncesinde de cildimi LUNA 3 ile temizleyip, sırasıyla bu masaj modlarını uygulayarak pürüzsüz ve sağlıklı bir kanvas hazırlamayı tercih ediyorum! Sağlıklı ciltte makyaj da çok daha güzel duruyor; cildin kendi ışıltısı en mat fondötenin altından bile kendini belli ediyor çünkü!Altta 2'şer hafta arayla çektiğim 4 ayrı fotoğrafımı paylaşıyorum sizinle. Tabii ki 2 ay içinde çizgilerde azalma vs gibi dramatik etkiler beklenmemeli; ama, genel olarak cildin dokusunun iyileştiği ve toparlanma olduğu da görünüyordur diye düşünüyorum...


İki konuyu bir arada yazmaya çalışınca biraz uzattım sanki; ama, cildi yormayacak sade bir rutinle etkili bir yaşlanma karşıtı bakımı nasıl birleştirdiğimi de anlatmak istedim. Bu arada, "yaşlanma karşıtı/anti-aging" rutinlere 24 yaşından itibaren başlayabileceğinizi bir kez daha hatırlatmak isterim. 

FOREO LUNA 3Sephora mağazalarından satın alabilirsiniz... Black Card'ınız varsa, %20 alışveriş dönemine de denk getirirseniz tadından yenmez bence! 

Mutlu haftalar!12 yorum

 1. Başak'cım, öncelikle ellerine sağlık.
  Dürüst olmam gerekirse, Foreo marka olarak güvendiğim ama ülkemizdeki pr politikalarını da bir o kadar itici bulduğum bir marka. Sonunda bu ürünü, gerçekten güvenebileceğim birinden bu kadar ayrıntılı okuma şansı bulduğum için çok mutluyum. Bu alet, ömürlük bir yatırım gerçekten ve bütçe ayırabilen herkesin cilt bakım dolabında olmalı, diye düşünüyorum.
  Cilt bakım rutinin bence oldukça kararında ve etkili... Açıkçası bu sene sonunda ben de, kendi rutinimi mümkün olduğunca sadeleştireceğim çünkü, 10 küsür adımlı rutinler bana çok iyi gelse de çok da yorucu gelmeye başladı. Özellikle Avene, seneye cilt bakım rutinim için aklımda!
  Alerjinle ilgili de, bir sonuç alabildiğine çok mutluyum. Can sıkıcı bir süreç oldu ama bundan sonrası çok daha kolay ve konforlu olacaktır canım benim. Tekrar geçmiş olsun.
  Tüm ürünlerini güle güle kullan, kocaman öperim <3

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blana'cım, yani evet bu konuda haklısın... ve yazıyı beğendiğin için de çok mutluyum. fiyatı yüksek ve önyargı ile bakılan bir cihaz olduğu için elimden geldiğince net anlatmaya çalıştım. Dediğin gibi, ömürlük bir yatırım ve bütçe ayrılabilirse gerçekten pişman olunmayacak bir ürün.
   Cilt bakım rutinimle ilgili olarak da, yani cidden araya ekstra koyduğum 4-5 ürün daha olmadan da gayet idare edebiliyormuşum -hatta öyle aman aman bir fark da olmadı diyeiblirim (hatta hiçbir fark olmadı desem?). Sadece mesela çok soğuk havalarda, ya da Tretin kullandığım ilk bir kaç gün, gündüz bir serum daha eklemek ya da HA yerine daha yoğun bir toner kullanmak iyi geliyor. Avéne'i ise biliyorsun, şiddetle öneriyorum. Keşke tester bulma şansımız olsa...
   Alerjimle ilgili de sonuç aldım mı emin değilim... yüzümde olmasa da boynumda ve elimde döküntüler var bu sefer de, delircem yani...
   Ben de seni çok öpüyorum canikom!!! Teşekkürler güzel yorumun için!

   Sil
 2. Foreo hakkında okuduğum en detaylı yorumdu sanırım. :) Ellerine sağlık ablacığım, yine ilmek ilmek bilgilendiren bir yazı olmuş.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Melodi'cim, yazıyı beğenmene çok sevindim, çok teşekkürler güzel sözlerin için! Öperim çook!!!

   Sil
 3. Çok güzel bir yazı olmuş. ♥ Ben önceden Clarisonic kullanıyordum şimdi Sebile Hanım'ın önerisiyle Xiaomi InFace ürününü aldım ve çok beğendim. Foreo'nun methini çok duyuyorum. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Buket, evet ben de Sebile'nin paylaşımlarında çok görüyorum o cihazı; kullananlar da memnun anladığım kadarıyla :) ben Foreo'nun masaj modlarını da her gün kullanıyorum ve temizlik kısmından da fazla seviyor olabilirim. Güle güle kullanın siz de, çok sevgiler.

   Sil
 4. bu kadar özel,bu kadar özenli bir yazı olur...

  ama yalanççççııı 30 ancasın hep bizi kandırıon:D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kübiş'iiim, çok teşekkür ederim canikom!! Ahahahah valla nüfus cüzdanımı göstericem artık :)))) Öperim seni!!

   Sil
 5. Çok güzel ve detaylı bir yazı olmuş elinize sağlık ♥ Cilt bakımında fazla ürün kullanmak benim cildime maalesef hiç yaramıyor :( Son zamanlarda ürün sayısını minimuma indirdim ve doğru içerikler seçmemle birlikte birkaç kırmızı sivilce lekeleri hariç cildim uzun zamandır en iyi döneminde. Hatta ben de bir cilt bakım rutini yazısı hazırladım, fotoğrafları toparlarsam yayınlamayı planlıyorum en kısa sürede :)
  Foreo konusunda şu an kendim için elzem görmemekle beraber, haftada birkaç kez kullanmanın faydalı olacağını düşünüyorum ben de. Belki ileride alarak cildim için bir yatırım yapabilirim. Keşke marka ürünü çok takipçili bütün hesaplara göndermekten ziyade sizin gibi doğru yorumlayan kişileri seçse, reklam politikasını gözümüzde daha değerli kılsa :) Emeğinize sağlık, çok sevgiler Başak Hanım'cım ♥

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fulya'cım, kesinlikle insanın cildini tanıyarak hareket etmesi çok önemli. Bu ara 10 aşamalı Kore cilt bakımı çok pompalanıyor; iyi geldiği insanlar da mutlaka vardır. Ama işte herkese yaramıyor. Ben de şu anki halinden gayet memnunum, maşallah diyelim :)
   Foreo da gerçekten güzel bir cihazmış, ama fiyatı nedeniyle koşarak alınsın diyemiyorum. Ama bütçe ayrılabilirse, gerçekten ev konforunda süper bakım imkanı sağlıyor. Yani vaktiyle profesyonel bakım da yaptırdım, cildimde aşırı bir fark olmadı (karbon peelingde belki; onu da sürekli yaptırmak lazım ki benim bütçem asla yetmez). O nedenle, ev-iş arasındaki koşturmacayı en verimli değerlendirebileceğim yolları tercih ediyorum. Çook sevgiler!

   Sil
 6. Canım öncelikle çok çok geçmişler olsun, sanırım herkes hayatının bir döneminde böyle bir alerjik reaksiyon yaşıyor. Bakım rutinini çok beğendim ben de buna benzer az. öz diyebileceğim bir bakım rutini oturttum zaman içerisinde. Ben Foreo ile hala tanışamadım ama ayrıntılı yorumunu çok severek okudum. Doğru bakım ve ürünlerle bazı müdahaleleri biraz daha geciktirmek mümkün gerçekten de sanıyorum. Aman daha genciz biraz daha yaş alalım bakarız değil miğnfmlkfmkl. Sevgiler canım çok öpüyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Berna'cım, çok teşekkür ederim! Gerçekten alerji bir başa bela oluyor sanırım; kimseyi atlamıyor... neyse, bunun bana hediyesi, karman çorman işlerimden vazgeçip sadeleşmem oldu :) yani mümkünse hiç müdahale falan yaptırmadan böyle bakımlarla ömrümü tamamlamayı diliyorum, istiyorum :) kendi kendime böyle şımarmak daha çok hoşuma gidiyor. Aahahahaha ayrıca tabii genciz ayol, hiç başka türlüsünü düşünmedim zaten! Çok öpüyorum ben de seni!!!!

   Sil

"Yapıcı" olduğu sürece her türlü eleştiriye açığım. Yalnızca beğeninizi ifade etmek zorunda değilsiniz pek tabii; ama, yazar(lar)ı ya da yorumcuları kıracak, incitecek tarzda yorumlar yazmaktan kaçınmanızı rica ediyorum. Teşekkürler.

© L'Arc-en-ciel
Maira Gall
L'Arc-en-ciel - ©

Blog Tasarımı

Bu sitede yayınlanan yazılar ve resimlerin izinsiz kullanılması
5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına aykırıdır.